1) Podmiot zatrudniający prowadzi pracowniczy program emerytalny, w związku z czym, spełniając określone warunki, nie został objęty ustawą o PPK. Ze względu na trudną sytuację finansową zamierza na pewien okres zawiesić naliczanie i odprowadzanie składek podstawowych do PPE. Czy zawieszenie tego obowiązku może skutkować koniecznością utworzenia PPK?
Tak, gdy zawieszenie naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE przekroczy 90 dni.
Przepisów ustawy o PPK może nie stosować podmiot zatrudniający, który w terminie objęcia go tą ustawą (wskazanym w art. 134 ust. 1 ustawy o PPK) prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (dalej PPE):
![]() |
Na temat prowadzenia PPE jako warunku zwalniającego ze stosowania ustawy o PPK pisaliśmy w UiPP nr 2/2020, str. 52-53. |
Prowadzenie PPE na powyższych warunkach nie oznacza jednak, iż podmiot zatrudniający nie zostanie objęty ustawą o PPK w innym czasie. Do takiego podmiotu przepisy ustawy o PPK mają zastosowanie, począwszy od dnia:
W wymienionych okolicznościach obowiązek stosowania ustawy o PPK powstaje w razie spełnienia choćby jednej z tych przesłanek.
Pracodawca może jednostronnie zawiesić odprowadzanie składek podstawowych do PPE (art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych). Łączny okres tego zawieszenia w okresie obejmującym 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych nie może przekroczyć 3 miesięcy, a jeżeli umowa zakładowa to przewiduje - do 6 miesięcy. Decyzję o dalszym zawieszeniu, jeśli jest to uzasadnione sytuacją finansową podmiotu, zawiera w porozumieniu z reprezentacją pracowników.
Biorąc powyższe pod uwagę, aby podmiot zatrudniający, o którym mowa w pytaniu, nie został objęty reżimem ustawy o PPK, okres zawieszenia naliczania i odprowadzania przez niego składek podstawowych do PPE nie powinien przekroczyć 90 dni. Tym samym może dotyczyć maksymalnie 3-miesięcznych składek (por. wyjaśnienie PFR pt. "Zawieszenie składek do Pracowniczego Programu Emerytalnego a PPK", dostępne na stronie internetowej www.mojeppk.pl).
Przykład |
Podmiot zatrudniający na dzień 30 czerwca 2019 r. 65 osób, od grudnia 2019 r. prowadzi pracowniczy program emerytalny, do którego przystąpiło 20 pracowników, co stanowiło nieco ponad 30% ogółu. Składka podstawowa odprowadzana jest na poziomie 3,5% wynagrodzenia. Ponieważ taki stan został utrzymany także w dniu 1 stycznia 2020 r. (tj. w dniu objęcia tego podmiotu ustawą o PPK), podmiot zatrudniający od 1 stycznia 2020 r. nie stosuje ustawy o PPK. W związku z trudną sytuacją finansową w zakładzie podjęto decyzję o zawieszeniu naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE za maj i czerwiec 2020 r. Zawieszenie to pozostaje bez wpływu na obowiązek utworzenia PPK.
Zwracamy uwagę! Limit 90 dni zawieszenia naliczania i odprowadzania składek do PPE dotyczy łącznego okresu tego zawieszenia i nie odnawia się po upływie 12 miesięcy. Jeśli więc podmiot zatrudniający kilkakrotnie w różnych okresach korzysta z zawieszenia, ale łącznie przekracza ono 90 dni, to od 91. dnia zawieszenia powinien stosować przepisy ustawy o PPK.
2) Jeśli okres zawieszenia, o którym mowa w pytaniu 1, zostanie wydłużony i przekroczy 90 dni, to w jakim terminie należy zawrzeć umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK?
Jak wyjaśniliśmy w odpowiedzi na pytanie 1, obowiązek stosowania ustawy o PPK przez podmiot niestosujący jej wcześniej w związku z prowadzeniem PPE powstaje począwszy od dnia m.in. zawieszenia naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE w okresie przekraczającym 90 dni.
Zgodnie z powołanymi wcześniej wyjaśnieniami PFR, w tym celu podmiot: "(...) powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK, co do zasady najpóźniej do 10. dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadł 91 dzień zawieszenia naliczania i odprowadzania składek do PPE. Natomiast umowę o zarządzenie PPK podmiot zatrudniający powinien zawrzeć nie później niż 10 dni roboczych przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK. (...)". Nie jest on jednak zobowiązany do utworzenia PPK przed upływem terminów na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK wynikających z art. 134 ust. 2 i 3 ustawy o PPK. Jeśli więc zatrudniał co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r., to termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK przypadnie odpowiednio do 27 października 2020 r. i do 10 listopada 2020 r. Na ten temat pisaliśmy w UiPP nr 8/2020, str. 20.
|