Jestem starszą osobą. Złożyłam wniosek do urzędu w celu uzyskania kilku świadczeń z pomocy społecznej - głównie z zakresu opieki. Organ przyznał mi pomoc, jednak nie uwzględnił mojego wniosku w całości. Wnosiłam o znacznie większą liczbę godzin pomocy. Czy mogę się odwołać od tej decyzji? Czy mam szansę na pozytywne rozpatrzenie odwołania?
Świadczenia, o których wspomina Czytelniczka, realizowane są w ramach pomocy społecznej. W myśl przepisów, osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Stanowi o tym art. 50 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Od decyzji administracyjnej organu pierwszej instancji przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia, w tym przypadku do samorządowego kolegium odwoławczego. Należy to zrobić w terminie 14 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji.
W omawianej sprawie warto jednak zwrócić uwagę na szczególny charakter przepisów o pomocy społecznej. Powołana powyżej regulacja stwarza organowi pomocy społecznej możliwość (nie obowiązek) przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych. Istota pomocy, o jakiej tutaj mowa, sprowadza się do przyznania świadczenia w sytuacji, której można przypisać charakter nadzwyczajny, szczególnie uzasadniony. Przyznanie pomocy w sytuacji bardzo ograniczonych środków finansowych i dużej liczby wnioskodawców oraz osób oczekujących na wsparcie wymaga wyjątkowych okoliczności, zaś ustalenie jej wymiaru wymaga uwzględnienia także uzasadnionych potrzeb innych osób ubiegających się w danej gminie o pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Dlatego w każdej ze spraw organ rozważa sytuację życiową osoby ubiegającej się o pomoc, jej stan zdrowia i na tej podstawie ustala zakres niezbędnych dla niej usług opiekuńczych. Bierze przy tym pod uwagę możliwości ich świadczenia przez ośrodek pomocy społecznej oraz potrzeby innych osób znajdujących się w podobnej sytuacji.
To, czy ewentualne odwołanie złożone przez Czytelniczkę zostanie uwzględnione, zależy od okoliczności sprawy. Być może zanim jeszcze dojdzie do złożenia odwołania warto dowiedzieć się w urzędzie, z czego wynika przyznanie pomocy w ograniczonym zakresie. Zawsze należy mieć na uwadze, że możliwości urzędu - zarówno te finansowe, jak i osobowe - są ograniczone, a liczba osób potrzebujących pomocy może być znaczna.
|