Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Zwolnienie przedsiębiorcy - emeryta z opłacania składki zdrowotnej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zwolnienie przedsiębiorcy - emeryta z opłacania składki zdrowotnej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (560) z dnia 10.07.2022

Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z tego tytułu od 1 lipca br. podlegam obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (mam ustalone prawo do emerytury). Podobno emeryci są zwolnieni z opłacania tej składki. Czy tak jest faktycznie?

Emeryt prowadzący działalność gospodarczą może być zwolniony z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, o ile spełnia warunki, o których mowa art. 82 ust. 8 ustawy zdrowotnej.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej lub tytułu, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1a tej ustawy, w przypadku gdy osoba ta:

  • uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
  • opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Tytuły do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, wymienione wcześniej, to prowadzenie działalności pozarolniczej lub współpraca przy niej oraz prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.), korzystającej z tzw. ulgi na start, oraz współpraca z tą osobą.

Jeżeli więc osoba prowadząca pozarolniczą działalność:

  • uzyskuje świadczenie emerytalne (lub rentowe) w wysokości nieprzekraczającej minimalnego wynagrodzenia, czyli aktualnie 3.010 zł, oraz
  • uzyskuje dodatkowe przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 669,22 zł (50% z 1.338,44 zł) lub opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

to jest zwolniona z opłacania za siebie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W takim przypadku w dokumentach rozliczeniowych przedsiębiorca wpisuje kwotę podstawy wymiaru składki zdrowotnej obliczonej na zasadach ogólnych, określonych w art. 81 ustawy zdrowotnej, a jako kwotę składki 0,00 zł.

Wspomnijmy, że przedsiębiorca (osoba, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców) jest zwolniony z opłacania składki zdrowotnej za osobę współpracującą, o ile osoba ta spełnia ww. warunki. Przy czym dla osoby współpracującej nie jest możliwe spełnienie przesłanki odnoszącej się do formy opodatkowania na podstawie karty podatkowej.

Przykład

Osoba z ustalonym prawem do emerytury, której świadczenie emerytalne wynosi 3.000 zł, prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Zakładamy, że działalność jest opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać ze zwolnienia z opłacania za siebie składki zdrowotnej np. za lipiec 2022 r., przychód z tej działalności uzyskany w lipcu br. nie może przekroczyć 669,22 zł.


Zwracamy uwagę!
Przedsiębiorca opłacający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ustając miesięczną/roczną podstawę wymiaru składki zdrowotnej, w przychodach nie uwzględnia przychodów osiągniętych w miesiącu, w którym spełniał warunki do zwolnienia z obowiązku opłacania składki na podstawie art. 82 ust. 8 ustawy zdrowotnej. Ponadto, ustalając roczną podstawę wymiaru składki zdrowotnej, w liczbie miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu nie uwzględnia miesięcy, w których spełniał warunki do zwolnienia z obowiązku opłacania składki na podstawie art. 82 ust. 8 ustawy zdrowotnej.

Powyższe dotyczy też przedsiębiorcy zwolnionego z opłacania składki zdrowotnej na podstawie art. 82 ust. 9-9b ustawy zdrowotnej.

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.