Od 13 lat pracuję na etacie. Wcześniej prowadziłem jednak pozarolniczą działalność gospodarczą. Niebawem kończę powszechny wiek emerytalny. Po rozwiązaniu stosunku pracy chciałbym przejść na emeryturę. Czy przy jej ustalaniu ZUS weźmie pod uwagę okres prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej?
TAK, ale pod warunkiem, że z działalności zostały opłacone składki ZUS.
Ubezpieczony będący mężczyzną nabywa prawo do emerytury powszechnej po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 65 lat. Emerytura taka to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie.
W przypadku ubezpieczonych będących m.in. płatnikami składek oraz osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, na koncie ubezpieczonego, funkcjonującym w ZUS od 1 stycznia 1999 r., ewidencjonuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne, ale wpłaconych. Ponadto przy ustalaniu prawa do emerytury dla płatników składek, zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a więc od 1 stycznia 1999 r.) oraz społeczne (tj. do 31 grudnia 1998 r.), nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w tym okresie. Stanowią o tym odpowiednio art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497 ze zm.) oraz art. 5 ust. 4 i ust. 5 ustawy emerytalnej.
|