Matka naszego pracownika przebywała w szpitalu przez 3 dni. Lekarz wystawił pracownikowi zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że matka wymagała opieki. Pracownik nie korzystał do tej pory z zasiłku opiekuńczego, nie ma żony ani dzieci. Czy w tych okolicznościach, a więc mimo iż matka pracownika przebywała w szpitalu i powinna mieć zapewnioną opiekę, pracownikowi należny jest zasiłek opiekuńczy?
Przeszkodą w uzyskaniu przez pracownika zasiłku opiekuńczego nie może być okoliczność, że opieka nad chorą matką sprawowana była w szpitalu. Skoro pracownikowi zostało wystawione stosowne zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność opieki nad chorą matką przebywającą w szpitalu i pracownik spełnia wszystkie kryteria do nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego, to w przypadku złożenia przez pracownika stosownego wniosku o ten zasiłek, jest on mu należny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad innym chorym członkiem rodziny, o czym stanowi art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej. Z przepisu tego, jak również kolejnych zawartych w rozdziale 7 ustawy zasiłkowej, regulującym kwestie prawa do zasiłku opiekuńczego, nie można wywnioskować w żaden sposób, że sprawowanie opieki w warunkach szpitalnych nad chorym członkiem rodziny może pozbawić ubezpieczonego prawa do zasiłku opiekuńczego. Przykładowo świadczenie to nie przysługuje, jeżeli został wykorzystany jego limit przewidziany stosowną liczbą dni przypadającą w danym roku kalendarzowym albo gdy jest inny domownik mogący zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny.
Skoro lekarz wystawił pracownikowi stosowne zaświadczenie lekarskie i pracownik spełnia ustawowe kryteria nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego, a ponadto złoży wniosek o to świadczenie za dni opieki potwierdzone w e-ZLA, to zasiłek mu przysługuje.
|