Na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy od 1 marca 2025 r. nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Jeden z wieloletnich pracowników poprzedniej firmy, który został przejęty przez nowego pracodawcę zachorował. Czy ustalając mu podstawę zasiłku chorobowego za kilka dni kwietnia 2025 r. (14-dniowe wynagrodzenie już wykorzystał), powinnam uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie wypłacone przez nowego pracodawcę?
NIE. Podstawową zasadą wynikającą z ustawy zasiłkowej jest ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, w tym zasiłku chorobowego, z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Jednak w poruszanej kwestii znaczące jest stanowisko ZUS zawarte w komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl. Organ wskazał wprost, że do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika u płatnika składek w okresie ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek chorobowy. W przypadku jednak przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie określonym w art. 231 K.p., podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się na podstawie wynagrodzenia uzyskanego u poprzedniego i aktualnego płatnika składek. W pozostałych przypadkach podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie uzyskane wyłącznie u aktualnego płatnika składek.
W omawianej sytuacji podstawę wymiaru należnego pracownikowi zasiłku chorobowego trzeba ustalić, stosując art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Będzie ją zatem stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a więc wynagrodzenie wypłacone zarówno przez poprzedniego, jak i obecnego pracodawcę.
|