Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 25 marca do 10 kwietnia 2025 r., przy czym w dniu 31 marca 2025 r. ustał jego stosunek pracy i zwolnienie lekarskie po 10 kwietnia 2025 r. nie było kontynuowane. Czy pracownik otrzyma zasiłek za okres po zakończeniu stosunku pracy, nawet jeśli zwolnienie nie obejmowało 30 dni? Czy ma składać wniosek do ZUS, czy w takiej sytuacji to pracodawca składa do ZUS jedynie zaświadczenie na druku Z-3?
Prawo do zasiłku chorobowego zostało uzależnione przez ustawodawcę od nieprzerwanego 30-dniowego okresu trwania niezdolności do pracy, ale wyłącznie w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o zasiłek chorobowy stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Na zasadach przewidzianych w art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
Wskazany przepis nie dotyczy zatem pracownika, o którym mowa w pytaniu. Zachorował on bowiem w trakcie zatrudnienia, a więc w czasie trwania tytułu ubezpieczenia chorobowego, a w takim przypadku, przy nieprzerwanej niezdolności do pracy, przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego za okres choroby przypadający po ustaniu zatrudnienia, mimo że niezdolność trwa krócej niż 30 dni (przykład).
Bez względu na to, czy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego czy po jego ustaniu, zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje, jeśli zachodzi choćby jedna z okoliczności wskazanych w art. 13 ustawy zasiłkowej.
W celu uzyskania zasiłku chorobowego należnego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 do 10 kwietnia 2025 r., pracownik powinien złożyć w ZUS wniosek o ten zasiłek, np. na druku ZAS-53 oraz oświadczenie na formularzu Z-10, a pracodawca zobowiązany będzie do przedłożenia w ZUS zaświadczenia płatnika składek na formularzu Z-3 (druki dostępne w programie DRUKI Gofin).
Przykład Zakładając, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, spełnia warunki do uzyskania zasiłku chorobowego, w tym za okres po ustaniu zatrudnienia, a w 2025 r. była to jego pierwsza niezdolność do pracy, to za okres:
W razie dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy pracownik mógłby korzystać z zasiłku chorobowego łącznie za okres przypadający po ustaniu zatrudnienia wynoszący 91 dni. |
|