Na podstawie skierowania z urzędu pracy zatrudniliśmy w kwietniu 2025 r. na umowę o pracę na czas określony (na 3 miesiące) osobę, która nie ma ukończonych 30 lat. Dowiedzieliśmy się, że skoro pracownik podjął tę pracę na podstawie skierowania z PUP, możemy korzystać w ZUS ze zwolnienia z opłacania za niego składek na FP, FS i FGŚP. Wynagrodzenie należne za pierwszy miesiąc pracy otrzyma, zgodnie z regulaminem płacy, w maju 2025 r. Czy od tej wypłaty należy naliczyć składki na te fundusze?
NIE. Od wynagrodzenia należnego za pierwszy miesiąc pracy pracodawca nie powinien naliczać za pracownika składek na FP, FS i FGŚP, ponieważ zostanie ono wypłacone w okresie przysługującego pracodawcy zwolnienia z ich opłacania.
Pracodawcy przysługuje okresowe zwolnienie z opłacania składek na FP, FS i FGŚP za zatrudnionego pracownika w wieku do 30 lat, jeśli podjął on zatrudnienie na podstawie skierowania z urzędu pracy. Preferencja ta przysługuje więc tylko w odniesieniu do zatrudnionych pracowników skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy, którzy w dniu nawiązania stosunku pracy nie mają ukończonych 30 lat (czyli dzień nawiązania stosunku pracy musi być wcześniejszy niż dzień 30. urodzin). Preferencja ta nie ustaje, jeśli w czasie trwania okresu zwolnienia nabytego w związku z zatrudnieniem takiego pracownika ukończy on 30. rok życia.
Zwolnienie z opłacania składek za zatrudnioną na etacie osobę bezrobotną w wieku do 30 lat przysługuje przez ściśle określony czas. Pracodawca może z niego korzystać przez 12 miesięcy. Okres ten liczy się począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę z osobą bezrobotną. Pracodawca nie nalicza więc składek na FP, FS i FGŚP od wszelkich wypłat dokonanych w miesiącu, od którego obowiązuje zwolnienie. Zwolnienie ze składek na te fundusze za osobę, o której mowa w pytaniu, dotyczy kwot (wypłaconych lub postawionych pracownikowi do dyspozycji) stanowiących podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych w okresie przysługującego pracodawcy zwolnienia, niezależnie od okresu, za który są one należne (przykład).
Warto dodać, że w sytuacji gdy ze skierowanym bezrobotnym, który nie skończył 30 lat, zawarto - tak jak w omawianym przypadku - umowę o pracę na okres krótszy niż 12 miesięcy (tu: 3 miesiące), po której bezpośrednio (bez dnia przerwy) pracodawca zawarłby kolejną umowę o pracę, kontynuowanie w ramach kolejnej umowy zwolnienia z obowiązku opłacania składek na wspomniane fundusze, aż do upływu 12-miesięcznego okresu jest możliwe, jeśli w momencie nawiązania stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zatrudniona osoba spełni warunek wieku, czyli nie będzie miała ukończonych 30 lat.
Przykład Zakład pracy zatrudnił od 1 kwietnia 2025 r. na podstawie umowy o pracę 27-letniego mężczyznę. Pracownik podjął tę pracę na podstawie skierowania z PUP. Zgodnie z obowiązującym u pracodawcy regulaminem wynagradzania pensje za dany miesiąc są wypłacane pracownikom 10. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenie należne za kwiecień 2025 r. zostanie więc wypłacone pracownikowi 9 maja 2025 r. (10 maja w br. przypada w sobotę). Ponieważ zawarcie umowy o pracę nastąpiło w kwietniu 2025 r., to okres 12-miesięcznego zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na FP, FS i FGŚP za zatrudnionego pracownika należy zacząć liczyć od 1 maja 2025 r. Oznacza to, że od wszelkich wypłat dokonanych pracownikowi (lub postawionych do jego dyspozycji) od tego dnia (także więc od wynagrodzenia należnego za kwiecień 2025 r.) pracodawca nie opłaca za niego składek na ww. fundusze, bez względu na okres, za jaki wypłata jest należna. |
|