Umowa o pracę na czas określony z pracownicą zakończyła się z dniem 20 czerwca 2025 r. Do tego dnia była ona nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby, wykorzystując łącznie 170 dni okresu zasiłkowego. Już po ustaniu zatrudnienia na PUE/eZUS wpłynęło jej zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 30 czerwca do 31 lipca 2025 r. zawierające kod literowy "B". Czy ma ona prawo do zasiłku chorobowego, a jeśli tak, to w jakim wymiarze?
Tak, byłej pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, przy czym nie dłużej niż przez 270 dni (zakładając dalszą nieprzerwaną niezdolność do pracy).
Po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy może przysługiwać osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby:
Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy:
Powyższe warunki zostały spełnione przez osobę z pytania, ponieważ zachorowała ona 10. dnia po zakończeniu stosunku pracy i niezdolność do pracy trwa 32 dni.
Odpowiadając na drugą część pytania, wyjaśniamy, że była pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego w pełnym wymiarze 270 dni (pod warunkiem nieprzerwanej niezdolności do pracy). Skrócony do 91 dni okres zasiłkowy po ustaniu zatrudnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 zd. 1 ustawy zasiłkowej, nie dotyczy m.in. niezdolności do pracy występującej w trakcie ciąży. Co ważne do tego okresu nie zostaną wliczone dni absencji chorobowej wykorzystane w czasie trwania zatrudnienia, pomimo iż w niezdolności do pracy wystąpiła przerwa krótsza niż 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się bowiem okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży (art. 9 ust. 2 zd. 2 ustawy zasiłkowej). W okolicznościach z pytania 270-dniowy okres zasiłkowy zostanie więc wyczerpany 26 marca 2026 r. (licząc od 30 czerwca 2025 r.).
Zwracamy uwagę! Osoba z pytania po urodzeniu dziecka nie będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, gdyż przysługuje on co do zasady osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Będzie ona jednak mogła ubiegać się o wypłatę świadczenia rodzicielskiego, o którym mowa w art. 17c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 323 z późn. zm.).
|