Pracownikowi przysługuje premia roczna wypłacana pod koniec lutego następnego roku. Nieobecność w pracy spowodowana m.in. chorobą, trwająca w danym roku kalendarzowym łącznie dłużej niż 35 dni, skutkuje zmniejszeniem premii. Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby w lutym 2025 r. (10 dni) i w kwietniu 2025 r. (20 dni). Ponownie choruje przez 7 dni lipca 2025 r. Czy premię za 2024 r. należało wliczyć do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących w lutym, w kwietniu i w lipcu 2025 r.?
Generalną zasadą jest, że przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego (dalej świadczeń chorobowych) uwzględnia się składniki wynagrodzenia (np. premie), do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania tych świadczeń zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres ich pobierania (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej i art. 92 § 2 K.p.). Zatem jeśli pracownik zachowuje prawo do danego składnika wynagrodzenia za okresy absencji chorobowych i jest on wypłacany za te okresy, to nie należy go wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.
Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne wlicza się do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Jeśli z wewnątrzzakładowych przepisów płacowych wynika, że roczny składnik wynagrodzenia za okresy absencji chorobowych:
Zasada określona w drugim myślniku ma również zastosowanie, gdy przepisy płacowe nie zawierają wyraźnych postanowień o sposobie zmniejszania wysokości danego składnika wynagrodzenia za okresy pobierania świadczeń chorobowych, a pracownik nie zachowuje prawa do tego składnika za te okresy.
Zwracamy uwagę! Dla przyjmowania do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych rocznych składników wynagrodzenia nie ma znaczenia, czy pracownik w danym roku przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
Premia, o której mowa w pytaniu, ulega zmniejszeniu za okresy absencji chorobowych wówczas, gdy niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby trwa łącznie w danym roku kalendarzowym dłużej niż 35 dni, a gdy jest krótsza - premia za dany rok jest wypłacana w pełnej wysokości. W związku z tym nie powinna być ona wliczana do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych do czasu, gdy łączny okres absencji chorobowych nie przekroczy w danym roku kalendarzowym 35 dni. W momencie gdy absencje przekroczą ten limit (co będzie skutkowało zmniejszeniem premii za ten rok), premię roczną należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych (odpowiednio po uzupełnieniu lub w kwocie faktycznie wypłaconej - w pytaniu nie podano informacji na temat sposobu zmniejszania premii). W takim przypadku niezbędne jest też przeliczenie podstawy wymiaru wcześniej wypłaconych świadczeń (poprzez wliczenie do niej 1/12 kwoty premii rocznej), a następnie wyrównanie ich wysokości.
Przykład |
Pracownik z pytania był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 10 dni lutego 2025 r. i przez 20 dni kwietnia 2025 r. W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących zarówno w lutym, jak i w kwietniu 2025 r. nie należało uwzględniać premii rocznej za 2024 r. (absencje chorobowe w bieżącym roku nie przekroczyły jeszcze łącznie 35 dni).
Pracownik ponownie stał się niezdolny do pracy i choruje przez 7 dni lipca 2025 r. Do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego pracodawca wliczy 1/12 premii rocznej za 2024 r. Wynika to z faktu, że łącznie absencje chorobowe w 2025 r. przekroczyły 35 dni (10 dni + 20 dni + 7 dni = 37 dni) i za rok 2025 pracownik otrzyma premię roczną w wysokości pomniejszonej o okresy tych absencji. Pracodawca powinien przeliczyć i wyrównać także świadczenia chorobowe wypłacone pracownikowi w lutym i w kwietniu 2025 r., poprzez uwzględnienie w podstawie ich wymiaru 1/12 premii rocznej za 2024 r.
|