Jeden z naszych pracowników zmarł w trakcie miesiąca. Odprawę pośmiertną i należne mu wynagrodzenie wypłaciliśmy jego żonie. Czy wydatek ten powinniśmy ująć w księdze w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze", czy w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki"?
Moim zdaniem kwotę odprawy pośmiertnej i należne zmarłemu pracownikowi wynagrodzenie można wpisać do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, a prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do masy spadkowej. Stanowi o tym w art. 631 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 277). Kwota wynagrodzenia wypłacona żonie zmarłego pracownika wynika ze stosunku pracy, więc w dacie dokonania wypłaty pracodawca może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Zasady, według których wypłacana jest odprawa pośmiertna, zostały wskazane w art. 93 Kodeksu pracy. Przekazanie uprawnionym osobom odprawy pośmiertnej po zmarłym pracowniku powoduje powstanie kosztu uzyskania przychodu w dacie wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji tych osób. Nie ma w tym przypadku zastosowania art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof.
Jak wynika z pkt 12 objaśnień, stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544 ze zm.), kolumna 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" jest przeznaczona do wpisywania wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom, a także wynagrodzeń wypłacanych z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło. Do wynagrodzeń pracowniczych zalicza się wynagrodzenie zasadnicze, za godziny nadliczbowe, premie, dodatki stażowe i funkcyjne, dodatki za warunki szkodliwe i uciążliwe, nagrody (np. jubileuszowe), deputaty, a także ekwiwalenty za niewykorzystany urlop. Moim zdaniem, ze względu na to, że kwota zaległego wynagrodzenia nie zostanie wypłacona pracownikowi, ale spadkobierczyni, nie powinno się jej ujmować w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Z kolei odprawa pośmiertna nie jest składnikiem wynagrodzenia, więc też nie powinna być ujmowana w kolumnie 12 księgi. Zatem całą kwotę wypłaconą wdowie, tj. wynagrodzenie po zmarłym pracowniku oraz odprawę pośmiertną, Czytelnicy powinni, jako pozostały koszt związany z prowadzoną działalnością, wpisać w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
|