W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy o upadających przedsiębiorstwach. Dotyczy to nie tylko małych, nowo powstałych firmy, które nie potrafiły odnaleźć się na rynku, ale coraz częściej zjawisko to dotyka firm funkcjonujących od wielu lat. Dlatego przedsiębiorca nawiązując współpracę z nowym kontrahentem powinien najpierw dokładnie go sprawdzić. Takie działanie może go uchronić przed zawarciem umowy z firmą, która nie będzie wywiązywała się ze swoich zobowiązań.
Metody pozyskiwania informacji
Najbardziej powszechną metodą jest śledzenie informacji na temat potencjalnego kontrahenta w doniesieniach prasowych. Można też przeprowadzić wywiad wśród przedsiębiorców, którzy z taką firmą współpracują bądź współpracowali. Warto sprawdzić, jaką pozycję w swojej branży zajmuje firma oraz jaką opinią cieszą się jej właściciele i osoby nią zarządzające. W tym przypadku bardzo przydatny będzie Internet, a w szczególności opinie na forach internetowych. Jednakże informacje w ten sposób zdobyte nie powinny być jedynym źródłem uzyskania interesujących wiadomości.
Przedsiębiorca może sprawdzić potencjalnego kontrahenta poprzez informacje zawarte w jawnych zbiorach danych. Zawsze można także poprosić przedsiębiorcę, z którym zamierzamy nawiązać współpracę, o przedstawienie zaświadczenia z urzędu skarbowego, potwierdzającego, że nie posiada on zaległości podatkowych oraz z ZUS o niezaleganiu z płatnościami składek na ubezpieczenie społeczne.
W przypadku kontrahentów zagranicznych sprawdzenie ich danych jest znacznie utrudnione. Posiłkować można się tutaj danymi, które zawarte są na stronach tzw. pojedynczych punktów kontaktowych państw UE.
Dane w rejestrach
Łatwym i bardzo szybkim sposobem na zweryfikowanie numeru REGON i NIP kontrahenta jest wykorzystanie wyszukiwarki znajdującej się w Internecie na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: http://www.stat.gov.pl/regon. Po wpisaniu NIP lub REGON uzyskamy podstawowe informacje o podmiocie, w tym jego dane, numery identyfikacyjne, adres siedziby czy numer w rejestrze KRS.
• CEIDG
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej udostępnia zawarte w niej dane i informacje. Można tam znaleźć m.in.:
Przedsiębiorca nie uzyska jednak informacji o adresie zamieszkania przedsiębiorcy. Wyjątek od zasady stanowi przypadek, kiedy adres zamieszkania przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną jest jednocześnie miejscem, w którym prowadzona jest jego działalność. W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Gospodarki. Z odpowiedzi na interpelację poselską nr SPS-023-95/11 wynika, iż adres zamieszkania jest informacją szczególnie chronioną ze względu na to, że dotyczy sfery życia prywatnego i w związku z tym utajnienie adresu zamieszkania ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa przedsiębiorcy i jego rodziny.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 33 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej domniemywa się, że dane wpisane do CEIDG są prawdziwe. Jeżeli do CEIDG wpisano dane niezgodnie z wnioskiem lub bez tego wniosku, osoba wpisana do CEIDG nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej, działającej w dobrej wierze, zarzutem, że dane te nie są prawdziwe, jeżeli po powzięciu informacji o tym wpisie zaniedbała wystąpić niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu.
• Darmowy wydruk z KRS
W przypadku gdy kontrahentem ma zostać przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, informacje o nim możemy pozyskać z KRS. Rejestr jest jawny. Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w nim za pośrednictwem centralnej Informacji KRS. W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się w Internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem https://ems.ms.gov.pl/start. Wyszukiwarka ta umożliwia bezpłatny dostęp do wszystkich aktualnych danych rejestrowych KRS z opcją darmowego pobierania wydruków. Korzystając z systemu możemy sprawdzić aktualne dane podmiotów wpisanych do rejestru:
Biura Informacji Gospodarczej
Chcąc pozyskać informacje o przedsiębiorcy, można również skorzystać z Biur Informacji Gospodarczej. Ich zadaniem jest udostępnianie osobom trzecim danych o wiarygodności płatniczej przedsiębiorców, a także konsumentów. Obecnie w Polsce funkcjonują trzy BIG.
|