![]() |
Do tego dnia należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych 2024 r. ujawnione różnice inwentaryzacyjne |
Jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, miały czas do 15 stycznia 2025 r. na zakończenie inwentaryzacji za 2024 r. Różnice z inwentaryzacji dotyczącej 2024 r. powinny zostać rozliczone w księgach rachunkowych 2024 r. i wpływać na wynik finansowy tego właśnie roku. Jak stanowi bowiem art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości, ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Czynności związane z ujęciem i rozliczeniem różnic wskazane jest przeprowadzić nie później niż do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych za 2024 r. i sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok. Ustalając ostateczny termin wyjaśnienia i rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych za 2024 r. należy także uwzględnić art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, iż księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za rok obrotowy są sporządzane nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym.
Rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych za 2024 r. wskazane jest zatem dokonać w terminie do 26 marca 2025 r.
![]() |
Do tego dnia należy sporządzić zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za 2024 r. |
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane przynajmniej za poszczególne okresy sprawozdawcze, nie rzadziej niż na koniec miesiąca, w terminie umożliwiającym sporządzenie obowiązujących jednostkę sprawozdań finansowych i innych sprawozdań, w tym deklaracji podatkowych oraz dokonanie rozliczeń finansowych. Przy czym zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za rok obrotowy są sporządzane nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym (por. art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Zestawienia obrotów i sald za rok obrotowy, który zakończył się 31 grudnia 2024 r., wskazane jest zatem sporządzić nie później niż do 26 marca 2025 r.
![]() |
Do tego dnia należy zamknąć księgi rachunkowe za 2024 r. |
W przepisach ustawy o rachunkowości rozróżnia się dwa terminy zamknięcia ksiąg rachunkowych, tzw. zamknięcie wstępne oraz zamknięcie ostateczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Jest to tzw. wstępne zamkniecie ksiąg, którego dokonuje się w celu sporządzenia sprawozdania finansowego. Co istotne wstępne zamknięcie ksiąg rachunkowych nie powoduje braku możliwości dokonywania zapisów w księgach rachunkowych roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe (por. art. 54 ust. 1 ww. ustawy). Jednak przyczyna dokonania takich zapisów musi być poparta istotnością wpływu na to sprawozdanie.
Wstępnego zamknięcia ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, który zakończył się 31 grudnia 2024 r., należy zatem dokonać nie później niż do 31 marca 2025 r.
Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości, ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Polega ono na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe.
Oznacza to, że ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. powinno zatem nastąpić do 15 lipca 2025 r.
![]() |
Do tego dnia należy sporządzić zestawienie sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych za 2024 r. |
Na podstawie zapisów na kontach księgi głównej sporządza się na koniec każdego okresu sprawozdawczego, nie rzadziej niż na koniec miesiąca, zestawienie obrotów i sald. Ponadto co najmniej na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sporządza się zestawienia sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych (por. art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości).
Zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych za rok obrotowy, który zakończył się 31 grudnia 2024 r., wskazane jest zatem sporządzić co najmniej na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych za 2024 r., tj. nie później niż do 31 marca 2025 r.
![]() |
Do tego dnia należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2024 r. |
Sprawozdanie finansowe sporządza się co do zasady na dzień kończący rok obrotowy, stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4 ustawy o rachunkowości (por. art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy (por. art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Roczne sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy sporządza się w oparciu o wstępnie zamknięte księgi rachunkowe. Sprawozdanie to sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (por. art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości). Sprawozdanie finansowe podpisują - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości, lub odmów złożenia takich oświadczeń. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania finansowego i wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia. Przypominamy, iż odmowa podpisu sprawozdania również wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia (por. art. 52 ust. 2 i 2b ustawy o rachunkowości).
Sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, który zakończył się 31 grudnia 2024 r., należy zatem sporządzić i podpisać nie później niż do 31 marca 2025 r.
Przypominamy, że Ministerstwo Finansów na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kas/struktury-e-sprawozdan udostępnia nowe struktury logiczne w wersji v1-3 dla sprawozdań finansowych sporządzanych według załącznika nr 1, 4, 5 oraz 6 do ustawy o rachunkowości. Struktury te mają zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych za lata obrotowe, które rozpoczęły się 1 stycznia 2024 r. albo później. Dlatego też jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym sprawozdanie finansowe za 2024 r. zobowiązane są sporządzić w strukturach logicznych w wersji v1-3.
![]() |
Do tego dnia należy sporządzić i podpisać sprawozdanie z działalności za 2024 r. |
Zarówno do sporządzenia, jak i podpisania sprawozdania z działalności mają zastosowania takie same terminy, jak do rocznego sprawozdania finansowego. Z art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika bowiem, że kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki. Sprawozdanie z działalności za rok obrotowy, który zakończył się 31 grudnia 2024 r., należy zatem sporządzić i podpisać do 31 marca 2025 r.
Sprawozdanie z działalności podpisuje, podając zarazem datę podpisu, kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu, albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie z działalności spełnia wymagania przewidziane w ustawie, lub odmów złożenia takich oświadczeń. Należy zwrócić uwagę, że sprawozdania z działalności, inaczej niż sprawozdania finansowego, nie podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (por. art. 52 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
|