Pracownik chce podjąć studia podyplomowe, ale całkowicie odbiegające od rodzaju pracy, którą wykonuje. Nie jesteśmy zainteresowani takim uzupełnianiem kwalifikacji przez pracownika, dlatego nie chcemy się angażować w jego naukę. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek udzielić mu urlopu szkoleniowego, gdyby o niego wystąpił?
NIE. Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności bez zgody pracodawcy (tj. całkowicie z własnej inicjatywy, bez akceptacji bądź skierowania pracodawcy) mogą być przyznane:
Wymiar urlopu lub zwolnienia od pracy powinien wynikać z porozumienia zawartego między pracodawcą a pracownikiem. Przyznanie wskazanych świadczeń zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Nie jest on zobligowany, tak jak w przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika za zgodą pracodawcy, do udzielenia tych świadczeń w wymiarze określonym przez Kodeks pracy. Należy jednak podkreślić, że fakt podnoszenia kwalifikacji przez pracownika bez zgody pracodawcy powinien wyraźnie wynikać z okoliczności danej sprawy. Jeżeli bowiem taka zgoda została udzielona (w sposób wyraźny lub dorozumiany), pracownikowi przysługują z mocy prawa urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy w celu punktualnego przybycia na zajęcia.
Jak wyjaśniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (stanowisko dostępne na stronie internetowej www.mpips.gov.pl): „(…) W świetle art. 60 K.c. w związku z art. 300 K.p. - udzielenie pracownikowi przez pracodawcę świadczenia należnego pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe (np. udzielenie urlopu szkoleniowego) lub przyznanie świadczenia fakultatywnego (np. pokrycie opłat za przejazd), może być ocenione jako faktyczne wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika. (…)".
|