Pracownik zamierzający rozpocząć roczny kurs zawodowy zwrócił się do pracodawcy o wyrażenie zgody na jego podjęcie. Czy przysługują mu uprawnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji, jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody, bowiem tematyka kursu nie jest związana z wykonywaną pracą?
Jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody na dokształcanie się pracownika, nie ma obowiązku przyznawania mu żadnych świadczeń.
Ważne: Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 1 K.p.). |
Przywołana definicja wskazuje na istotną rolę podmiotu zatrudniającego w procesie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika i związanych z tym uprawnień.
Zgoda pracodawcy na dokształcanie się przez pracownika zasadniczo znajduje swoje odzwierciedlenie w umowie szkoleniowej. Jednak jej podpisanie nie jest obowiązkowe, jeżeli nie zamierza on zobowiązywać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po zakończeniu nauki.
Przepisy prawa pracy przewidują przyznanie określonych świadczeń także pracownikowi uczącemu się w warunkach braku zgody zatrudniającego. Zgodnie z art. 1036 K.p., pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż określone w art. 1031-1035 K.p., mogą być przyznane:
w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.
Zatem w omawianym przypadku zatrudniający może przyznać pracownikowi uprawnienia wymienione w powołanym powyżej przepisie. Zależy to jednak wyłącznie od uznania pracodawcy i jest całkowicie dobrowolne.
Przykład |
Pracownik zatrudniony przy ochronie mienia zwrócił się do pracodawcy o wyrażenie zgody na uzupełnienie umiejętności zawodowych w formie cyklu szkoleń z zakresu rachunkowości. Pracodawca odmówił, uznając, że nauka nie ma związku z wykonywaniem przez zatrudnionego obowiązków służbowych. Na podstawie zawartego z pracownikiem porozumienia przyznał mu jednak uprawnienie do niepłatnego zwolnienia z części dnia pracy na zajęcia szkoleniowe.
Przepis art. 1036 K.p. dotyczy zdobywania lub uzupełniania wiedzy i umiejętności na "innych zasadach" niż przepisy odnoszące się do dokształcania się pracownika z aprobatą pracodawcy. Nie ma w nim mowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Także z dyspozycji art. 102 K.p. wynika, że kwalifikacje zawodowe pracowników, które mogą być ustalane w przepisach zakładowych (w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych) są wymagane "do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku". Podnoszenie kwalifikacji zawodowych powinno być zatem związane z rodzajem wykonywanej pracy.
Również ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zamieszczonego na stronie internetowej resortu pracy wynika, że art. 1036 K.p. dotyczy zdobywania lub uzupełniania przez pracownika wiedzy i umiejętności, które nie stanowią, w ocenie pracodawcy, podnoszenia kwalifikacji zawodowych (np. wiedzy ogólnej lub związanej z hobby pracownika).
|