W ostatnim czasie dużo się mówi o elektrycznych hulajnogach i zasadach poruszania się nimi po jezdni, ścieżce rowerowej, chodniku. Jakich natomiast reguł muszą obecnie przestrzegać osoby poruszające się np. na rolkach, deskorolkach czy zwykłych hulajnogach?
W przepisach, które weszły w życie 20 maja br., uregulowano nie tylko zasady poruszania się tzw. e-hulajnogami. Zdefiniowano również m.in. dwie nowe kategorie urządzeń - urządzenie wspomagające ruch oraz urządzenie transportu osobistego (tzw. UTO). Jeśli chodzi o pierwsze urządzenie, to jest nim urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Z kolei UTO to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Przykładem UTO jest elektryczna deskorolka czy pojazd samobalansujący. Natomiast tradycyjna hulajnoga, rolki, tradycyjna deskorolka, o których mowa w pytaniu, to urządzenia wspomagające ruch.
Tradycyjna hulajnoga, rolki, zwykła deskorolka to w Prawie drogowym tzw. urządzenia wspomagające ruch.
Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch (czyli jadąca np. tradycyjną hulajnogą) jest zobowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów. Osobę poruszającą się przy użyciu tego urządzenia na drodze dla rowerów obowiązuje ruch prawostronny. Powyższego wymogu nie ma w strefie zamieszkania. W strefie tej osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Tak wynika z art. 15a ust. 2 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450 ze zm.). Osoba poruszająca się tym urządzeniem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, ma obowiązek poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
W każdym innym przypadku osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch musi pamiętać m.in. o tym, aby poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Nie może ona m.in. poruszać się wspomnianym urządzeniem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, czy przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
|