Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać m.in. art. 9 ust. 1c ustawy o PDOP, na podstawie którego podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą obowiązani prowadzić te księgi przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego te księgi po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania albo deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej (O.p.), na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 O.p.
Stosownie do art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105 ze zm.), ten obowiązek w pierwszej kolejności obejmie:
a) podatkowe grupy kapitałowe,
b) podatników i spółki niebędące osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego.
Nasi Czytelnicy zgłaszają wątpliwości, czy w celu dokonania oceny wielkości przychodów na potrzeby wypełniania ww. obowiązków należy uwzględnić przychody bilansowe, czy przychody ustalone na podstawie przepisów ustawy o PDOP (przychody podatkowe).
W zakresie podatników opodatkowanych estońskim CIT Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 10 września 2024 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.294.2024.1.AS stwierdził, że taki podatnik do oceny, czy nastąpiło przekroczenie równowartości 50 mln euro, powinien uwzględnić przychody bilansowe (tę interpretację opisywaliśmy w BI nr 29 z 10 października br.).
Z pytaniem o wyjaśnienie przedmiotowej kwestii - w odniesieniu do podatników opodatkowanych "klasycznym CIT" - zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów (dalej: MF).
W odpowiedzi przesłanej naszemu Wydawnictwu w dniu 5 listopada 2024 r. resort finansów udzielił następujących wyjaśnień:
"(...) zgodnie z art. 66 ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm., dalej: "ustawa zmieniająca"), nowy obowiązek JPK w podatku CIT (...) będzie miał po raz pierwszy zastosowanie za rok podatkowy lub obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r. w przypadku odpowiednio podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym/obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro.
Ustawa zmieniająca nie definiuje pojęcia przychodu na potrzeby ustalenia wskazanego wyżej progu. Przy czym zwrócić należy uwagę, że przepis art. 66 ust. 2 pkt 1 lit. b) posługuje się terminem przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym/obrotowym.
Rzetelna ocena stanu faktycznego jest możliwa wyłącznie po ustaleniu wszelkich okoliczności towarzyszących w danej sprawie. W przypadku wątpliwości, co do poprawności zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przypominamy o możliwości wystąpienia z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego."
Niestety odpowiedź ta nie rozstrzyga wątpliwości wyrażonych w pytaniu.
Warto zauważyć jednak, że na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl), w zakładce JPK, dostępna jest konsultacja (nr 45), w której na pytanie, czy limit 50 mln euro, służący do ustalania, od kiedy należy stosować nowe struktury, odnosi się do przychodów podatkowych czy księgowych, udzielono następującej odpowiedzi:
"Wskazany wyżej limit przychodów 50 mln euro odnosi się wyłącznie do przychodów ustalonych na gruncie prawa podatkowego".
Problem w tym, że nie wszystkie podmioty objęte raportowaniem ustalają przychody według prawa podatkowego.
Zwróćmy bowiem uwagę, że obowiązki w zakresie przekazywania JPK_CIT po 31 grudnia 2024 r. będą dotyczyły nie tylko podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT (zarówno klasycznego lub estońskiego), których przychody za poprzedni rok podatkowy/obrotowy przekroczą 50 mln euro, ale także osiągające takie obroty spółki niebędące osobami prawnymi. Jak się wydaje, mogą to być np. spółki jawne, których nie wszyscy wspólnicy są osobami fizycznymi, które nie są podatnikami CIT.
W naszej ocenie, obowiązek przekazywania JPK_CIT na podstawie wielkości przychodów objętych limitem 50 mln euro ustalają:
a) ww. podatnicy klasycznego CIT - na podstawie przychodów podatkowych, zaś
b) podatnicy estońskiego CIT oraz spółki niebędące osobami prawnymi - na podstawie przychodów bilansowych, gdyż jak już wskazano, spółki takie nie są podatnikami CIT.
|