Czynny podatnik VAT świadczy na rzecz podatników różnego typu usługi finansowe, zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ustawy o VAT. Czy może on wybrać opodatkowanie VAT tylko w przypadku niektórych ze świadczonych usług?
Takiej możliwości nie ma. Decydując się na opodatkowanie usług finansowych świadczonych na rzecz podatników, Czytelnik musi opodatkowywać VAT wszystkie z nich (nie może stosować zwolnienia dla niektórych z nich). |
Co do zasady, zwalnia się od podatku usługi finansowe wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT (m.in. transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną).
![]() |
W wyniku nowelizacji ustawy o VAT, z dniem 1 stycznia 2022 r. wprowadzono możliwość wyboru przez podatnika opodatkowania VAT wykonywanych przez niego usług finansowych (patrz: ustawa nowelizująca Dz. U. poz. 2105). |
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług finansowych świadczonych na rzecz podatników i wybrać ich opodatkowanie, pod warunkiem że:
Z uzasadnienia do ww. ustawy nowelizującej wynika, że podatnik rezygnujący ze zwolnienia z VAT i wybierający opodatkowanie usług finansowych jest zobowiązany do opodatkowania wszystkich świadczonych przez niego usług (wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41 ustawy o VAT) na rzecz podatników. Nie jest możliwa rezygnacja ze zwolnienia z VAT w odniesieniu tylko do wybranych rodzajów usług, np. usług udzielania kredytów, a do pozostałych stosowanie zwolnienia od podatku.
Tym samym Czytelnik nie może zdecydować się na opodatkowanie VAT wybranych usług finansowych świadczonych na rzecz podatników, a do pozostałych nadal stosować zwolnienia z VAT.
|