Nasz firmowy samochód ciężarowy miał kolizję na drodze. Samochód ten nie miał dobrowolnego ubezpieczenia AC. Czy koszt remontu powypadkowego tego samochodu, wykonanego przez nas we własnym zakresie (w tym wynagrodzenia pracowników za czas przepracowany przy remoncie) może zostać ujęty w kosztach uzyskania przychodów?
Nie. Jeżeli samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC), to wydatki poniesione na jego remont (w tym również wykonany przez podatnika we własnym zakresie) nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Stosownie do ogólnej reguły wyrażonej w art. 22 ust. 1 updof (i odpowiednio w art. 15 ust. 1 updop), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy (i w art. 16 ust. 1 updop).
Zgodnie zaś z dyspozycją art. 23 ust. 1 pkt 48 updof (oraz art. 16 ust. 1 pkt 50 updop), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Ustawodawca uzależnił zatem możliwość uznania wydatków na remont powypadkowy samochodu za koszt uzyskania przychodów - od objęcia samochodu ubezpieczeniem dobrowolnym.
Należy przy tym zauważyć, że omawiany zakaz uwzględnienia w kosztach podatkowych wydatków poniesionych na remont samochodu nieobjętego ubezpieczeniem dobrowolnym, nie zawiera żadnych wyłączeń. Oznacza to, że dotyczy on zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych oraz specjalnych, a także wydatków związanych z remontem powypadkowym samochodów, które nie zostały objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Z treści powołanego przepisu trzeba zatem wnioskować, że wspomniany zakaz odnosi się również do sytuacji, w której podatnik ponosi określone koszty w związku z wykonywaniem we własnym zakresie remontu powypadkowego samochodu (bądź to samodzielnie, bądź przy pomocy swoich pracowników).
Tym samym wydatki poniesione przez podatnika na wykonany we własnym zakresie remont powypadkowy samochodu ciężarowego, który nie był objęty ubezpieczeniem AC (w tym także na wynagrodzenia pracowników za czas przepracowany przy tym remoncie), nie mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów.
Na marginesie warto zwrócić uwagę, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu, otrzymane odszkodowanie (w części, w jakiej pokryje wydatki na naprawę tego samochodu) nie będzie stanowiło przychodu podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 3 pkt 3a updof (i art. 12 ust. 4 pkt 6a updop), do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
|