Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2024 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej) 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Wynagrodzenie wypłacone w okresie urlopu wychowawczego a zwolnienie pracodawcy z opłacania ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wynagrodzenie wypłacone w okresie urlopu wychowawczego a zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (339) z dnia 1.05.2013

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Analogicznie za tych pracowników pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP).

Powyższe wynika z przepisów:

  • art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.),
     
  • art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. nr 158, poz. 1121 z późn. zm.).

Biorąc pod uwagę wyjaśnienia ZUS zawarte w poradniku pt. "Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu…", w sytuacji gdy pracownica w połowie stycznia 2010 r. powróciła do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim, a następnie od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2012 r. korzystała z urlopu wychowawczego, to pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP w okresie od 1 do 28 lutego 2010 r. oraz od 1 marca 2012 r. do 31 stycznia 2015 r.

W związku z powyższym w dniu 5 marca 2010 r. zwróciliśmy się do ZUS z zapytaniem: czy pracodawca, dokonujący wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc 5 dnia następnego miesiąca, ma obowiązek opłacić składki na Fundusz Pracy i FGŚP od wynagrodzenia wypłaconego w marcu 2010 r. za pracę wykonaną w lutym 2010 r.?

W odpowiedzi, którą wówczas otrzymaliśmy czytamy, że: "(…) W przedstawionym przez Panią przykładzie zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP dotyczyło wyłącznie miesiąca lutego, zaś wynagrodzenie za ten miesiąc zostało pozostawione do dyspozycji pracownicy w miesiącu marcu, tj. w okresie w którym zwolnienie z uwagi na trwający urlop wychowawczy nie obowiązywało.

Zgodnie z art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i art. 29 ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy składki na FP i FGŚP ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za dany miesiąc stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy - art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle powołanych przepisów, przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na FP i FGŚP za dany miesiąc bierze się pod uwagę datę wypłaty lub pozostawienia danego składnika przychodu do dyspozycji ubezpieczonego. Nie ma znaczenia natomiast, za jaki okres przychód ten przysługuje. Tym samym w przypadku przychodu uzyskanego w miesiącu, w którym nie obowiązywało już zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego, płatnik powinien opłacić należne składki na FP i FGŚP, nawet jeżeli przychód ten dotyczy okresu za który zwolnienie obowiązywało.".

W tej sprawie nasza redakcja otrzymała od jednego z Czytelników decyzję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Stan faktyczny dotyczył zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za pracownicę, która w dniu 20 lutego 2011 r. powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, a od 11 kwietnia do 5 listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Pracodawca wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonuje w następnym miesiącu. W odpowiedzi Ministerstwo wskazało, że pracodawcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP przez okres 36 miesięcy począwszy od 1 marca 2011 r., przy czym do okresu zwolnienia nie wlicza się okresu od 1 maja do 30 listopada 2011 r. włącznie, wynikającego z faktu pozostawania pracownicy na urlopie wychowawczym. Jednakże dalej w uzasadnieniu wyjaśniło, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP ma zastosowanie do wynagrodzenia należnego pracownicy za marzec 2011 r. wypłaconego w kwietniu 2011 r. oraz do wynagrodzenia należnego za kwiecień 2011 r. wypłaconego w maju 2011 r. Kolejne 34 miesiące zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP powinny mieć zastosowanie od 1 grudnia 2011 r., za który wynagrodzenie zostało wypłacone w styczniu 2012 r.

Biorąc pod uwagę wyjaśnienie Ministerstwa należałoby też przyjąć, że jeżeli 36 miesiąc korzystania ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP upłynął 28 lutego 2013 r., to od wypłaty za luty 2013 r. dokonanej w marcu 2013 r. pracodawca nie opłacałby jeszcze składek na te Fundusze. Nie jest to jednak zgodne z wcześniej przytoczonym stanowiskiem ZUS.

Wobec różnych stanowisk ZUS i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponownie zwróciliśmy się z zapytaniem do ZUS, jakimi wytycznymi należy kierować się przy ustalaniu zwolnienia pracodawcy z obowiązku opłacania składek na ww. Fundusze za pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, gdy wynagrodzenie za dany miesiąc jest wypłacane w następnym miesiącu? W dniu 11 kwietnia 2013 r. otrzymaliśmy odpowiedź, w której czytamy: "Odpowiadając na Państwa zapytanie wyjaśniam, iż Zakład podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko w przedmiotowej sprawie (…). A zatem, przy ustalaniu obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, uzyskiwanych przez pracowników, o których mowa w art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (…) i art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (…), decydującym jest to czy przychód taki powstaje w ustalonym okresie obowiązywania zwolnienia z opłacania tych składek, o którym mowa w powołanych przepisach, czy też nie. Tym samym, należałoby przyjąć, że od wynagrodzeń przysługujących za okres sprzed okresu zwolnienia z obowiązku opłacania tych składek, jakkolwiek wypłacanych już w tym okresie, obowiązek opłacenia składek na FP i FGŚP będzie wyłączony. Konsekwentnie też, jeśli wypłata wynagrodzenia przysługującego za okres, w którym obowiązywało zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP, będzie następowała już po upływie tego okresu, to płatnik będzie zobowiązany naliczyć składki na FP i FGŚP.

Biorąc pod uwagę odmienne stanowisko wyrażone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w powyższym zakresie w decyzji (…) wydanej w trybie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (...), która jest wiążąca w danej indywidualnej sprawie przedsiębiorcy, na wniosek którego została wydana, Zakład wystąpi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.".

  Przykład  

Pracownica do 22 stycznia 2013 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 marca 2013 r. na urlopie wypoczynkowym. Od 15 marca do 31 grudnia 2013 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP od 1 lutego do 31 marca 2013 r. (2 m-ce) oraz od 1 stycznia 2014 r. do 31 października 2016 r. (34 m-ce).

Pracodawca wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonuje 10 dnia następnego miesiąca.

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS od wynagrodzenia za styczeń i luty 2013 r. (urlopowego) wypłaconego odpowiednio 8 lutego br. i 8 marca br. pracodawca nie opłacał składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Natomiast od wynagrodzenia za marzec 2013 r. wypłaconego 10 kwietnia br. miał obowiązek opłacenia składek na te Fundusze.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.