HITY GOFINU |
||||||
![]() ![]() Obliczanie terminów w prawie pracy
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (449) z dnia 1.12.2017
W jaki sposób należy liczyć terminy w prawie pracy? Szczególnie chodzi nam o upływ kilkumiesięcznej umowy o pracę zawartej na czas określony lub urlopy wychowawcze, gdy początek terminu występuje w trakcie miesiąca? Na podstawie art. 300 K.p. terminy w prawie pracy zasadniczo liczy się według Kodeksu cywilnego. Wynika to z faktu, że sposób ich ustalania w większości przypadków nie jest określony w regulacjach prawa pracy. Wykorzystywanie unormowań prawa cywilnego może mieć jednak miejsce tylko wtedy, gdy nie są one sprzeczne z Kodeksem pracy (por. wyrok SN z 17 listopada 2004 r., sygn. akt II PK 64/04, M.P.Pr. 2005/1/342). Gdy taka sprzeczność nie występuje, wówczas termin oznaczony:
W wyroku z 19 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310) Sąd Najwyższy stwierdził, że sposób liczenia terminów określonych w art. 112 K.c. nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych. W efekcie należy posługiwać się zasadami potocznymi (kalendarzowymi), co oznacza nabywanie uprawnień pracowniczych z upływem dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, od którego rozpoczęło się liczenie lub ostatniego dnia okresu uprawniającego. Odnosi się to np. do urlopów wypoczynkowych i wychowawczych oraz czasu trwania umów o pracę. O ile ogólny staż pracy (suma okresów zatrudnienia u różnych pracodawców) wymagany przy tych urlopach określa się biorąc pod uwagę 30 dni jako miesiąc i 365 dni jako rok, ponieważ nie jest tu wymagana ciągłość, o tyle okres trwania urlopu i umowy o pracę liczy się zgodnie z regułami potocznymi. W przypadku przerw staż pracy oblicza się w latach, miesiącach i dniach, przy przyjęciu, że termin upływa w przeddzień dnia odpowiadającego nazwie dnia początkowego, następnie sumuje się lata, sumuje się miesiące i przelicza je na lata z uwzględnieniem, że 12 miesięcy pracy to jeden rok, sumuje się także dni i przelicza na miesiące, z uwzględnieniem, że 30 dni równa się jednemu miesiącowi (por. postanowienie SN z 11 grudnia 2009 r., sygn. akt II PK 223/09).
Pracodawca udzielił urlopu wychowawczego od 25 lutego na okres 5 miesięcy. Oznacza to, że pracownica powinna stawić się do pracy w dniu 25 lipca, jeśli nie przedłuży tego urlopu (maksymalny wymiar to 36 miesięcy, z tym że miesiąc przysługuje drugiemu z rodziców). Okres 5 miesięcy kończy się bowiem z upływem 24 lipca, czyli w dniu poprzedzającym dzień, który datą odpowiada dniowi, od którego rozpoczęło się liczenie.
Umowa o pracę na okres jednego roku została zawarta 23 października. A zatem rozwiąże się 22 października, tj. w dniu poprzedzającym dzień odpowiadający datą dniowi, który był początkiem rocznego okresu trwania umowy.
Zwracamy uwagę! W limicie 33 miesięcy uwzględnia się czas trwania umów na czas określony zawartych począwszy od 22 lutego 2016 r. oraz trwających w tym dniu, licząc od 22 lutego 2016 r. |
|