Facebook

Jak szukać?»

Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej) 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Rozliczanie VAT w ramach odwrotnego obciążenia a ulga na złe ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rozliczanie VAT w ramach odwrotnego obciążenia a ulga na złe długi

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (873) z dnia 1.04.2015
Jeżeli dłużnik nie zapłacił w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, zobowiązany jest do skorygowania odliczonego VAT. Obowiązek korekty VAT nie występuje jednak, jeżeli VAT od danej transakcji rozliczany był przez nabywcę w ramach odwrotnego obciążenia.

(interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 25 września 2014 r., nr PT8/033/29/249/WCH/14/RD-87172)

Co to jest odwrotne obciążenie i kiedy się je stosuje?

Co do zasady, VAT należny od sprzedaży towaru czy usługi rozlicza sprzedawca. Wystawia w tym celu fakturę, stosując do transakcji odpowiednią stawkę VAT, a kwotę netto i kwotę podatku wykazuje w odpowiednich rejestrach VAT - a w konsekwencji - także w deklaracji VAT. Są jednak przypadki, gdy sprzedawca nie rozlicza VAT, "przerzucając" obowiązek jego rozliczenia na nabywcę. W takim przypadku sprzedawca nie wykazuje kwoty podatku na fakturze. Podatek rozlicza nabywca, w ramach tzw. odwrotnego obciążenia. Wykazuje on zatem zarówno VAT należny, jak i naliczony podlegający odliczeniu, o ile przysługuje mu prawo do odliczenia, czyli gdy wydatek związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych i nie ma ustawowego zakazu odliczenia. Takie rozliczenie może wystąpić m.in. przy zakupie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych i zakupu towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (po spełnieniu warunków określonych w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT), a także przy zakupie usługi od kontrahenta zagranicznego, który to zakup stanowi dla nabywcy import usług.

Podobnie rozliczany jest także zakup towaru w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT). Tu jednak nie mamy do czynienia z "typowym" odwrotnym obciążeniem. Sprzedawca unijny, u którego występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru (WDT), de facto rozlicza podatek od takiej dostawy, ale nie wykazuje kwoty podatku, bo stosuje do transakcji preferencyjną stawkę podatkową (tj. zwolnienie z prawem do odliczenia; w Polsce jest to stawka 0%). Nie zwalnia to jednak nabywcy (z reguły czynnego podatnika VAT) z rozliczenia VAT. Nabywca ma obowiązek wykazać WNT, co sprowadza się do wykazania VAT należnego i naliczonego od danej transakcji, na zasadach podobnych, jak przy transakcjach rozliczanych w ramach tzw. odwrotnego obciążenia.

Na potrzeby tego artykułu, dla uproszczenia, wszystkie transakcje, od których VAT rozlicza nabywca (WNT, import usług, zakup towaru wymienionego w załączniku nr 11, itp.), nazywamy transakcjami rozliczanymi w ramach odwrotnego obciążenia. Na fakturach dokumentujących takie zakupy nie ma bowiem kwoty podatku, a to jest istotne dla poniższych rozważań.

Ulga na złe długi przy transakcjach rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia

Ulga na złe długi to - w uproszczeniu mówiąc - prawo wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w związku z faktem, iż dłużnik nie uregulował wierzytelności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Warunki, jakie muszą być spełnione, aby wierzyciel mógł skorzystać z ulgi na złe długi, określone są w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT.

Z kolei dłużnik, który w ww. terminie nie ureguluje swojego zobowiązania, musi skorygować odliczony VAT. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawiera art. 89b ustawy o VAT.

Co istotne - wierzyciel ma prawo do korekty podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego w związku z ulgą na złe długi, a dłużnik ma obowiązek skorygować odliczony VAT (o ile nie dokonał zapłaty w ustawowym terminie).

Jak już wskazano, w przypadku sprzedaży towarów (usług), od których VAT rozlicza nabywca w ramach odwrotnego obciążenia, sprzedawca nie wykazuje kwoty podatku. Nie ma zatem kwoty podatku, którą wierzyciel mógłby ewentualnie skorygować w związku z ulgą na złe długi. Należałoby zatem uznać, że wierzyciele nie korzystają z ulgi na złe długi, gdy VAT od sprzedaży przez nich dokonanej był rozliczony w ramach odwrotnego obciążenia.

Pojawia się natomiast wątpliwość, czy nabywcy, którzy rozliczyli VAT od danej transakcji w ramach odwrotnego obciążenia, muszą stosować regulacje dotyczące ulgi na złe długi, czyli - czy muszą skorygować odliczony VAT od ww. transakcji, gdy nie dokonają zapłaty w ustawowym terminie. Dotychczas kwestia ta była sporna - niektóre organy podatkowe uznawały, że dłużnicy, o których mowa, nie muszą korygować odliczonego VAT. Podstawą do takiego twierdzenia było literalne brzmienie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, który nakazuje skorygować odliczony VAT wynikający z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług. Tymczasem przy odwrotnym obciążeniu na fakturze otrzymanej od kontrahenta nie ma kwoty podatku. Nabywca (dłużnik) wystawia dowolny dokument dla rozliczenia podatku - może to być faktura wewnętrzna albo inny dokument. Nie jest to jednak faktura, o której mowa w ww. przepisie.

Zdarzało się jednak także spotkać stanowisko odmienne, zgodnie z którym również dłużnicy rozliczający VAT w ramach odwrotnego obciążenia muszą korygować odliczony VAT, gdy nie zapłacą w ustawowym terminie. Okoliczność, że podatek, który odlicza nabywca, nie wynika bezpośrednio z faktury, stanowi sytuację szczególną, ale nie wyklucza tu konieczności stosowania regulacji zawartych w art. 89b ustawy o VAT. Tak też uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 kwietnia 2013 r., nr IPPP3/443-79/13-2/JK. W tej interpretacji fiskus uznał jednak, iż dłużnicy mają obowiązek korygowania odliczonego VAT tylko od transakcji krajowych objętych odwrotnym obciążeniem (tj. zakupu usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz nabycia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT). Nie mają natomiast obowiązku korygowania VAT odliczonego od importu usług, czy WNT.

Minister Finansów tylko w części podzielił stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej i z urzędu zmienił ww. interpretację (patrz - interpretacja indywidualna przytoczona na wstępie). Minister Finansów zgodził się z organem podatkowym, że dłużnicy nie muszą korygować odliczonego VAT od importu usług i WNT. W tym zakresie wyjaśnił:

"(…) ustawodawca w art. 89b ust. 1 ustawy o VAT nałożył na dłużnika (podatnika) obowiązek korekty podatku naliczonego w przypadku nieuregulowania należności z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju. Z uwagi zatem na fakt, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług pozostają poza dyspozycją art. 89b ustawy o VAT, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT w przypadku braku zapłaty po upływie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (podkreśl. red.). (…)"

Minister Finansów nie zgodził się natomiast co do konieczności korygowania odliczonego VAT przez dłużników od zakupów krajowych, od których rozliczyli oni VAT w ramach odwrotnego obciążenia. Zdaniem Ministra Finansów, również w tym przypadku art. 89b ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania. Minister Finansów wyjaśnił:

"(…) w odniesieniu do nabycia ww. usług i towarów z załącznika nr 11 nabywca nie dokonuje odliczenia kwoty podatku wynikającej z faktury dokumentującej nabycie. Cała operacja rozliczenia podatku naliczonego z należnym odbywa się według dokumentów "wewnętrznych" kupującego. W tym miejscu należy dodatkowo zaznaczyć, że również sprzedający wystawiając fakturę bez kwoty podatku nie skorzysta z ulgi określonej w art. 89a ustawy o VAT.

Reasumując, w tego typu transakcjach brak faktury od dostawcy, w której wykazana byłaby kwota podatku "do odliczenia" i występowanie wewnętrznego rozliczenia podatku naliczonego z należnym przez nabywcę, wyklucza zastosowanie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT (podkreśl. red.). (…)"

Interpretacja Ministra Finansów dotyczyła wprawdzie indywidualnej sprawy, ale można się spodziewać, że wpłynie ona na stanowisko prezentowane przez organy podatkowe w przyszłości.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.