Jeden z samochodów, od których jesteśmy zobowiązani opłacać podatek od środków transportowych, został nam skradziony, drugi planujemy zezłomować. Czy w związku z "fizycznym" brakiem tych pojazdów automatycznie ustaje dla firmy obowiązek opłacania za nie wspomnianego podatku?
Dopóki właściciel pojazdu nie złoży wniosku o jego wyrejestrowanie i - w konsekwencji - nie zostanie wydana decyzja o jego wyrejestrowaniu, dopóty ciąży na nim obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych. Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu ani od jego fizycznego posiadania, obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu. W orzecznictwie sądów administracyjnych przeważa pogląd, iż brak możliwości faktycznego korzystania z zarejestrowanego środka transportowego, porzucenie pojazdu, bądź jego fizyczna likwidacja czy kradzież nie zwalniają z obowiązku podatkowego. Właściciel pojazdu musi najpierw złożyć stosowny wniosek, a właściwy organ wydaje decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Okoliczność, że pojazd jest zarejestrowany oznacza, że podmiot figurujący w rejestrze jako właściciel pojazdu jest obciążony tym podatkiem.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. Obowiązek podatkowy wygasa natomiast z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela m.in. w przypadku przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu, lub w przypadku kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania.
"Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu ani od jego fizycznego posiadania, obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu. Bez znaczenia będzie zatem fakt zutylizowania (zezłomowania) pojazdu, wywozu pojazdu z kraju, czy jego kradzieży, jeżeli jego właściciel nie złoży stosownego wniosku, a właściwy organ nie wyda decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu". Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt SA/Kr 80/19 |
|