Jako jednoosobowy przedsiębiorca jestem wpisany do CEIDG. Razem z żoną planujemy ustanowić rozdzielność majątkową. Czy fakt ten będę musiał zgłosić w CEIDG i będzie on widoczny w moim wpisie?
Z chwilą zawarcia małżeństwa automatycznie powstaje wspólność majątkowa. Nie powstanie ona, jeśli przed zawarciem małżeństwa małżonkowie podpiszą notarialną umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową. Taką umowę mogą zawrzeć także w trakcie małżeństwa. Wspólność majątkowa obejmuje majątek nabyty w trakcie wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Informację o małżeńskiej wspólności majątkowej zawiera sekcja 23 formularza CEIDG-1. Przy czym odpowiednie zaznaczenie w nim pola "Łączy mnie z małżonkiem wspólność majątkowa" (Tak, Nie, Nie dotyczy) zależy od woli przedsiębiorcy. Bowiem wpis informacji o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej ma charakter fakultatywny (jeżeli przedsiębiorca wyrazi wolę publikacji takiej informacji w CEIDG). Należy jednak zwrócić uwagę, iż zgłoszenie informacji o rozdzielności majątkowej w CEIDG jest warunkiem koniecznym, aby wywierało skutek prawny wobec wierzycieli przedsiębiorcy. Warto więc dbać o aktualność takich informacji.
Istotne znaczenie przy odpowiedzi na pytanie Czytelnika ma fakt, czy informację o wspólności majątkowej podano na etapie rejestracji firmy w CEIDG. Jeśli Czytelnik taką informację podał we wpisie do CEIDG, to zmianę w tym zakresie powinien zgłosić. Pozostawienie w CEIDG informacji o istnieniu wspólności majątkowej może wprowadzić w błąd np. kontrahentów i wierzycieli Czytelnika. Przy czym nie obowiązuje tutaj 7-dniowy termin na jej zgłoszenie, bowiem informacja o wspólności majątkowej należy do kategorii danych informacyjnych. Są to dane zawierające informacje o: zawieszeniu, wznowieniu działalności, zakończeniu prowadzenia działalności, istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej, ustanowieniu zarządu sukcesyjnego. Terminy zgłaszania takich zmian określają inne przepisy niż ustawa o CEIDG, np. Ordynacja podatkowa, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisy szczególne.
System CEIDG nie odrzuca zmian zgłoszonych przed lub po danej dacie, choć jeśli przedsiębiorca zrobi to z dużym opóźnieniem, przekraczając ustawowe terminy, to inne urzędy, jak np. ZUS czy urząd skarbowy, zażądają ich skorygowania.
|