Przedsiębiorca z branży przemysłowej ma w planach przeprowadzenie inwestycji w wysokosprawną kogenerację (energia elektryczna i cieplna wytwarzana w jednym procesie technologicznym). Na jakie inwestycje z tym związane może pozyskać dotacje z Funduszu Modernizacyjnego? Czy konieczna jest koncesja na wytwarzanie energii, studium wykonalności? Jaki wkład własny do inwestycji jest zobowiązany wnieść przedsiębiorca?
W ramach programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
Fakultatywnym elementem takiej inwestycji może być przyłącze do sieci należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii) i magazyn energii. Przy czym warunkiem udzielenia wsparcia na taki magazyn jest zintegrowanie go z jednostką wytwórczą, która będzie realizowana równolegle w ramach projektu.
Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. W związku z tym niezbędnym załącznikiem do wniosku jest koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, dokument określający warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, cieplnej oraz do sieci gazowej. Potrzebny jest też dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomościami, na którym ma być realizowana inwestycja objęta wnioskiem o dofinansowanie. Do wniosku o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu trzeba załączyć jeszcze szereg innych dokumentów, w tym m.in. studium wykonalności, sporządzone zgodnie z instrukcją sporządzania studium wykonalności dla przedsięwzięcia ubiegającego się o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW, kopię dokumentacji potwierdzającej przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Dofinansowanie inwestycji w wysokosprawną kogenerację może być udzielone w formie dotacji i/lub pożyczki. W przypadku pożyczki intensywność dofinansowania wynosi 100% kosztów kwalifikowanych, a dla dotacji 50%. Kwota pożyczki wynosi do 300 mln zł i może być udzielona na okres nie dłuższy niż 15 lat. Oprocentowanie preferencyjnej pożyczki wynosi WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5% w skali roku.
Inwestycje mogą być realizowane w formule "project finance". Dla nich obowiązuje wymóg udziału środków własnych wnioskodawcy, w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowalnych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym. Przy tej formule środki własne nie obejmują kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich czy pożyczek udzielanych przez inne podmioty.
Wniosek o dofinansowanie inwestycji z programu priorytetowego Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu przedsiębiorca może złożyć do 28 kwietnia 2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Można to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego pod adresem - gwd.nfosigw.gov.pl.
Dofinansowane mogą być instalacje, z których nie więcej niż 30% ciepła użytkowego zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.
|