Rozwój firmy wymaga ciągłej inwestycji w pracowników. Niestety ceny kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych są wysokie. W praktyce nie każdy podmiot może sobie pozwolić na takie działania. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania wsparcia na ten cel. Kto i na jakich zasadach może uzyskać dofinansowanie na podniesienie kwalifikacji swoich pracowników?
Pracodawcy, którzy chcą inwestować w kapitał ludzki, środki na szkolenia dla pracowników mogą uzyskać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
KFS został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Jego głównym celem jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Inwestycja w potencjał kadrowy powinna poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
O środki może wnioskować pracodawca, tzn. osoba, która zatrudnia co najmniej jednego pracownika w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.), tj. osobę zatrudnioną wyłącznie na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Dofinansowanie może zostać przyznane również w odniesieniu do cudzoziemców, którzy posiadają czasowe pozwolenia na pracę, pod warunkiem że osoby te w trakcie trwania szkolenia będą zatrudnione u pracodawcy, który otrzymał wsparcie z KFS. W przypadku cudzoziemca, który posiada jedynie czasowe pozwolenie na pracę, czas trwania szkolenia finansowanego ze środków KFS nie może wykraczać poza okres posiadanego przez pracownika pozwolenia na pracę.
Ze wsparcia z KFS może skorzystać również sam pracodawca, wspólnicy spółki cywilnej oraz spółki jawnej, nawet jeśli sami nie są w spółce zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, z tym że spółka musi zatrudniać co najmniej jednego pracownika.
Pomoc udzielana jest w formie wsparcia finansowego na realizację działań w zakresie kształcenia ustawicznego pracowników oraz pracodawców w celu uaktualnienia oraz uzupełnienia kwalifikacji zawodowych niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy.
Środki uzyskane z KFS można przeznaczyć na:
Priorytety wydatkowania środków KFS w 2023 r.:
|
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego finansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Z tym że całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Wsparcie kształcenia ustawicznego środkami KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.
W celu uzyskania dofinansowania pracodawca powinien złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności (w odpowiedzi na ogłoszony konkurs). Można go złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek wypełniony w postaci elektronicznej przed przesłaniem do powiatowego urzędu pracy należy podpisać:
Podczas oceny wniosku pod uwagę brane są m.in. następujące kryteria:
Zdarza się też często, że przeprowadzane są negocjacje z pracodawcą w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym czy wyboru realizatora usługi szkoleniowej.
Zmiany planowane w 2023 r.
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.)
|