Zatrudniam kilkunastu pracowników. Niestety w niektórych pomieszczeniach firmowych nie ma klimatyzatorów. Czy przepisy ustalają dopuszczalną, maksymalną temperaturę w miejscu pracy?
W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona temperatura odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, tzn. metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania. Temperatura ta nie powinna być niższa niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Zagadnienie to uregulowane zostało w § 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Przepisy nie określają jednak maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Co istotne, praca na stanowiskach, na których utrzymuje się temperatura powyżej 28°C jest traktowana jako praca w warunkach szczególnie uciążliwych. Pracownikom zatrudnionym w takich warunkach pracodawca ma obowiązek zapewnić, oprócz wody, napoje i posiłki profilaktyczne. Szczegółowe warunki ich wydawania uregulowane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 279).
Jeśli Czytelnik nie ma w firmie klimatyzatorów, to powinien zaopatrzyć stanowiska pracy chociażby w wentylatory czy żaluzje.
Warto przywołać w tym miejscu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2001 r., sygn. akt SA/Bk 75/01. Sąd uznał w nim, że: "Odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione względami technologicznymi, a nie jego sytuacją ekonomiczną".
Konieczność zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków wykonywania pracy (w tym w zakresie temperatury powietrza) jest realizacją ogólnego wymogu zagwarantowania pracownikowi odpowiednich warunków bhp.
Należy też zwrócić uwagę, że niektóre grupy pracowników nie mogą pracować w wysokich temperaturach. Dotyczy to w szczególności pracowników młodocianych pracujących:
Reguluje to rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. z 2016 r. poz. 1509).
Jako pracownika młodocianego traktuje się osobę, która ukończyła 16 lat, a nie ukończyła jeszcze 18 lat. Wynika tak z art. 190 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).
|