Kobiety prowadzące działalność gospodarczą bądź dopiero myślące o uruchomieniu własnej firmy mogą skorzystać z pomocy finansowej, jaka przewidziana jest w ramach Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet. Pożyczki można przeznaczyć na uruchomienie nowej działalności gospodarczej bądź na rozwój już prowadzonej firmy.
O przyznanie pożyczki wnioskować mogą kobiety zamieszkałe na terytorium Polski, które są przedsiębiorcami wykonującymi działalność gospodarczą lub taką działalność planują dopiero podjąć. Z kręgu uprawnionych wyłączono kobiety zamierzające podjąć lub wykonujące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.
Fundusz pożyczkowy ma charakter pilotażowy, co oznacza że pożyczki są udzielane jedynie na realizację przedsięwzięć zlokalizowanych na obszarze wybranych powiatów. Obecnie fundusz uruchomiony został w 8 województwach, w każdym z nich w 6 powiatach charakteryzujących się stosunkowo wysoką stopą bezrobocia ogółem lub stosunkowo wysokim udziałem bezrobotnych kobiet wśród bezrobotnych ogółem. Program obejmuje:
Uzyskane środki można będzie przeznaczyć na wydatki niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Kwalifikowalne są tutaj wydatki poniesione na:
- ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy w zakresie udzielanej pożyczki.
W żadnym wypadku uzyskaną pożyczką nie można pokryć wydatków na bieżące koszty funkcjonowania przedsiębiorcy, w tym zobowiązania publicznoprawne.
Wielkość udzielanej pożyczki nie może przekroczyć 95% wydatków kwalifikowalnych, a jej kwota nie może być niższa niż 20.000 zł i nie wyższa niż 40.000 zł. Jej oprocentowanie jest stałe i wynosi 2% w stosunku rocznym. Udzielana jest na okres maksymalnie 5 lat, przy czym realizacja inwestycji nie może przekroczyć 12 miesięcy od dnia następnego po dniu zawarcia umowy pożyczki.
Dopuszczalna jest możliwość spłaty pożyczki przed terminem, który ustalony zostanie w harmonogramie jej spłaty. W takim przypadku trzeba będzie wcześniej powiadomić o tym PARP. Wówczas pożyczkobiorca zwolniony będzie z obowiązku płacenia odsetek za okres pomiędzy faktyczną i planowaną datą spłaty pożyczki.
Natomiast w razie powstania zaległości w spłacie pożyczki, Agencji będą przysługiwały odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych, liczone od dnia następnego po upływie terminu wymagalności do dnia całkowitej spłaty.
Złożenie wniosku obejmuje trzy etapy. Pierwszy z nich polega na wypełnieniu wniosku w Generatorze Wniosków, który obecnie jest dostępny na internetowej stronie PARP: www.parp.gov.pl. Następnie trzeba zarejestrować wniosek i dokonać formalnego potwierdzenia jego złożenia. Na tym etapie trzeba będzie dołączyć dodatkowe dokumenty. Istnieją dwie metody dokonania formalnego potwierdzenia. Pierwszy z nich to podpisanie formularza z danymi wniosku przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu oraz złożenie załączników do wniosku drogą elektroniczną na platformie ePUAP. W tym przypadku za dzień złożenia wniosku przyjmuje się datę jego rejestracji w Generatorze Wniosków. Drugi sposób formalnego potwierdzenia polega na podpisaniu wydruku wniosku i złożeniu wymaganych załączników w formie papierowej. Wersję papierową wniosku należy dostarczyć w zamkniętej kopercie do siedziby Agencji. Doręczenia można dokonać osobiście - decyduje data doręczenia przesyłki do PARP lub wysyłając za pośrednictwem poczty bądź firmy kurierskiej - decyduje data nadania przesyłki. W przypadku wysyłki do PARP należy posługiwać się przesyłką rejestrowaną (np. listem poleconym) na wypadek konieczności udokumentowania faktu dopełnienia formalności w wymaganym terminie 3 dni roboczych od dnia zarejestrowania wniosku w Generatorze.
Kryteria brane pod uwagę podczas oceny wniosku to m.in.:
|
|