Obecnie informacje podsumowujące mają obowiązek składać podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych. Od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o VAT wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych. Nowe przepisy zobowiązują podatników dokonujących dostawy towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem do składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym (VAT-27).
W przypadku sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT ustawodawca przewidział szczególne zasady rozliczania VAT należnego. Obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu dostawy tych towarów został bowiem przeniesiony ze sprzedawcy na ich nabywcę.
Zasada ta ma obecnie zastosowanie, gdy:
a) dokonującym dostawy jest podatnik, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy (ze względu na wartość nieprzekraczającą kwoty 150.000 zł),
b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Natomiast od 1 lipca 2015 r., zgodnie z nowym brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami będą również podmioty nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1c, jeżeli łącznie spełnione będą trzy warunki:
a) dokonującym ich dostawy będzie podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
b) nabywcą będzie podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
c) dostawa nie będzie objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122.
Tak więc mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany będzie tylko w sytuacji, gdy nabywcą towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy będzie podatnik VAT czynny.
Od 1 lipca br. zostanie także poszerzony katalog towarów, do których zastosowanie będzie miał mechanizm odwrotnego obciążenia. Do wykazu tego dołączone zostaną:
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Przy czym w przypadku sprzedaży towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy, mechanizm odwrotnego obciążenia będzie stosowany tylko wówczas, gdy łączna wartość towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20.000 zł netto (nowo dodany art. 17 ust. 1c ustawy o VAT).
Za jednolitą gospodarczo transakcję uznawać się będzie transakcję objętą umową, bez względu na to, ile dostaw będzie realizowanych w ramach tej umowy, nawet jeżeli będą one dokonane na podstawie odrębnych zamówień i wystawionych faktur. Za taką transakcję będzie się również uznawało transakcję obejmującą więcej niż jedną umowę, jeżeli okoliczności towarzyszące tej transakcji lub warunki, na jakich została ona zrealizowana, będą odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie elektroniką.
Obniżenie wartości dostaw dokonywanych w ramach jednolitej transakcji gospodarczej (np. w przypadku udzielenia rabatu, w wyniku którego wartość transakcji ulegnie zmniejszeniu do kwoty niższej niż 20.000 zł) nie wpłynie na określenie podatnika obowiązanego do rozliczenia podatku od takiej transakcji.
Zgodnie z nowo dodanym art. 101a, podatnicy dokonujący dostaw towarów lub świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, od 1 lipca 2015 r. będą mieli obowiązek składania w urzędzie skarbowym zbiorczych informacji o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach.
Informacje te składane będą za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 99 ust. 1-3 ustawy o VAT, czyli zasadniczo w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym miesiącu, jeżeli podatnik wybrał rozliczanie miesięczne.
Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 5 czerwca 2015 r. przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. poz. 849), określił wzór informacji VAT-27.
Jak wynika z tego rozporządzenia "Informacja podsumowująca/korekta informacji podsumowującej w obrocie krajowym" (VAT-27), będzie zawierać m.in.:
W informacji tej określono także możliwość składania przez podatnika formularza VAT-27 za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Rozporządzenie to ma wejść w życie 1 lipca 2015 r., a wzór informacji określony w załączniku (VAT-27) będzie stosowany począwszy od rozliczenia za okresy rozliczeniowe następujące po drugim kwartale 2015 r.
Oznacza to, że podatnicy dokonujący sprzedaży towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia pierwszą informację VAT-27 złożą za lipiec 2015 r. (w przypadku gdy rozliczają VAT za okresy miesięczne) lub za III kwartał 2015 r. (w przypadku gdy VAT rozliczają za okresy kwartalne).
Ustawa nowelizująca zawiera także przepisy przejściowe rozstrzygające wątpliwości jakie mogłyby powstać po zmianie przepisów. Jak wskazano w art. 3 i 4 tej ustawy:
Wzór informacji VAT-27
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)
Ustawa z dnia 9.04.2015 r. o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 605)