W przepisach bardzo często spotykam się z pojęciem "krewny" w określonej linii czy stopniu, jak również "powinowaty". Czy terminy te posiadają jakąś jedną prawną definicję, czy należy przypisywać im potoczne, powszechne znaczenie?
Definicja pojęć, o których mowa w pytaniu, znajduje się w przepisach. Zarówno w odniesieniu do pokrewieństwa, jak i powinowactwa można rozróżnić linię prostą oraz linię boczną. W przypadku pokrewieństwa linia prosta oznacza, że jedna osoba pochodzi od drugiej (matka-syn, dziadek-wnuczka itd.). Z kolei linia boczna oznacza, że określone osoby nie pochodzą jedna od drugiej, ale posiadają wspólnego przodka (dla rodzeństwa wspólny przodek to np. matka czy ojciec, dla kuzynostwa będzie to dziadek, babcia). Stopnie pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo. Przykładowo dziecko będzie wobec rodzica krewnym w linii prostej pierwszego stopnia. Z kolei rodzeństwo będzie wobec siebie krewnymi w linii bocznej drugiego stopnia. Siostrzeniec będzie wobec swojego wujka krewnym w linii bocznej trzeciego stopnia. Nie występuje nigdy pokrewieństwo w linii bocznej pierwszego stopnia.
W odniesieniu do krewnych często można spotkać się jeszcze z terminami "zstępny" czy "wstępny". Zstępny to po prostu każdy kolejny potomek danej osoby (dla ojca zstępnym będzie syn itd.). Wstępny to każdy przodek danej osoby (dla dziecka wstępnym będzie ojciec itd.).
Pojęcia takie jak przykładowo "szwagier", "zięć", "bratowa", "świekr" nie posiadają prawnych definicji.
Natomiast powinowactwo odnosi się do relacji małżonka z krewnymi współmałżonka. Co ważne, powinowactwo trwa nawet pomimo ustania małżeństwa. Linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa. Wynika to z art. 617 oraz 618 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Przykładowo, siostra żony będzie dla jej męża powinowatą w linii bocznej drugiego stopnia. Z kolei rodzice żony będą dla jej męża powinowatymi w linii prostej pierwszego stopnia. Przepisy nie posługują się jednak terminami "szwagier", "bratowa" itp.