Gazeta Podatkowa
nr 10 (842) z dnia 2.02.2012
https:gofin.pl

wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.
www.gofin.pl   sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Drobny błąd we wpisie do księgi wieczystej

W księdze wieczystej nieruchomości, której jestem właścicielem, znalazłem drobną nieścisłość. Sąd źle wpisał moje nazwisko (doszło do tzw. literówki). We wniosku, który był składany do sądu, moje nazwisko było zapisane poprawnie. Czy można tę sprawę wyjaśnić w jakiś prosty sposób?

Tak. Drobna omyłka w opisanej sytuacji będzie mogła zostać usunięta w bardzo prostym trybie. Sprostowanie usterek wpisu w księdze wieczystej, które nie mogą wywołać niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, sąd dokonuje z urzędu. Wynika to z art. 62613 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 ze zm.). Błąd musi jednak wynikać z działania sądu. Dotyczy to więc wszelkich uchybień spowodowanych przez sąd, a nie przez inne podmioty. Do sprostowania nie potrzeba nawet wniosku, jeśli sąd sam spostrzeże istnienie takiego błędu. W większości przypadków warto jednak zawiadomić sąd od razu po dostrzeżeniu takiej omyłki.

Tzw. literówka w nazwisku właściciela nieruchomości wpisanego do księgi wieczystej może być uznana za błąd, który jest skutkiem oczywistej omyłki sądu, dlatego może zostać usunięty w trybie powołanego przepisu. Nie jest więc konieczne składanie apelacji lub skargi na wpis. Wystarczy, że osoba uprawniona zwróci uwagę sądowi (pisemnie lub ustnie w sekretariacie wydziału), że w tym konkretnym wpisie dopuścił się on omyłki. Pismo takie nie jest wnioskiem wieczystoksięgowym, nie podlega więc opłacie. Warto zaznaczyć w nim, iż do popełnienia omyłki doszło na etapie dokonywania wpisu i że wnioski, które składał Czytelnik, nie zawierały wspomnianej literówki. Sędzia lub referendarz sądowy zbada znajdujące się w aktach księgi wieczystej dokumenty, na podstawie których dokonano wpisu i w przypadku stwierdzenia usterki wpisu, wyda postanowienie o jej sprostowaniu.

Jeśli pomimo dokonania zmian w powyższym trybie ich treść nie będzie dla Czytelnika satysfakcjonująca czy też postanowienie o sprostowaniu będzie zawierało nowe błędy, wówczas ma on prawo zaskarżyć takie orzeczenie. Rodzaj środka odwoławczego będzie zależał od tego, kto wydał postanowienie. Jeśli orzeczenie pochodzi od sędziego, środek zaskarżenia ma postać zażalenia, które wnosi się do sądu drugiej instancji za pośrednictwem sądu, który je wydał. Z kolei na postanowienie wydane przez referendarza sądowego wnosi się skargę do sądu rejonowego.