Spółka zatrudnia osoby na umowę o pracę oraz osobę na umowę zlecenia. Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych wydała pracownikom i zleceniobiorcy bony towarowe. Należy zaznaczyć, że umowa zawarta ze zleceniobiorcą przewiduje oprócz wypłaty wynagrodzenia wydawanie mu bonów. Jest to forma premiowania zleceniobiorcy. Ich zakup jest finansowany ze środków obrotowych spółki. Umowa zlecenia jest jedynym źródłem przychodów zleceniobiorcy. Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy firma postąpiła prawidłowo, zaliczając wartość bonów wydanych zleceniobiorcy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście?
Tak, wartość bonów wydanych zleceniobiorcy stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście.
Strony umowy zlecenia mogą dowolnie kształtować warunki, na jakich zawierają taką umowę. Mogą postanowić, że oprócz wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, zleceniobiorca będzie otrzymywać premię w postaci bonów.
Przychody otrzymywane na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, kwalifikują się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof. Wyjątkiem są przychody uzyskiwane na podstawie takiej umowy zawieranej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychody uzyskiwane na podstawie np. kontraktu menedżerskiego.
W omawianym przypadku taki wyjątek nie występuje. Z treści pytania wynika bowiem, że umowa zlecenia jest jedynym źródłem przychodów zleceniobiorcy.
Przychody z działalności wykonywanej osobiście, w tym przypadku uzyskane przez zleceniobiorcę, powstają w dacie otrzymania lub postawienia do jego dyspozycji w roku kalendarzowym pieniędzy, wartości pieniężnych, świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof). Należy zauważyć, że w pojęciu przychodu zleceniobiorcy mieści się nie tylko otrzymane wynagrodzenie, ale mieszczą się również inne świadczenia pieniężne i niepieniężne wynikające z postanowień zawartej umowy zlecenia, w tym przypadku są to bony.
W analizowanej sytuacji zarówno wynagrodzenie jak i premię w postaci bonów należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, bowiem oba te świadczenia mają swoje źródło w umowie zlecenia.
Bony wydane zleceniobiorcy nie korzystają ze zwolnienia od podatku, w związku z tym spółka jako płatnik, od ich wartości obowiązana jest pobrać zaliczkę na podatek.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że wygodnym dla płatnika rozwiązaniem jest przekazanie zleceniobiorcy bonów oraz wynagrodzenia w tym samym terminie. Wówczas płatnik ustala zaliczkę na podatek od łącznego przychodu i pobiera ją w całości z wypłaty pieniężnej. Pozwala to uniknąć dodatkowych czynności przewidzianych w art. 41 ust. 7 updof, gdzie ustawodawca zastrzegł, że jeżeli przedmiotem świadczeń, o których mowa m.in. w art. 13 pkt 2 i 4-9 updof, nie są pieniądze, to podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki przed udostępnieniem świadczenia.
Obliczenie zaliczki odbywa się w oparciu o art. 41 ust. 1 updof. Jak wynika z tego przepisu, zleceniodawca obowiązany jest stosować do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, najniższą stawkę podatkową określoną według obowiązującej skali podatkowej, tj. 18%. Obliczoną w ten sposób zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej ze środków podatnika (nie więcej niż 7,75% podstawy wymiaru tej składki).
![]() |
Kalkulator płac (umowa zlecenia i o dzieło - pobór zaliczki) dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Pobraną od wynagrodzenia i od bonów zaliczkę płatnik powinien przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrał - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (art. 42 ust. 1 updof).
Przykład
Spółka jawna zawarła umowę zlecenia z osobą niebędącą jej pracownikiem. Z umowy tej wynika, że w marcu 2015 r. zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie w kwocie 6.000 zł oraz premia w postaci bonów o wartości 800 zł. Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
|