W styczniu 2018 r. ukończę 65 lat i będę ubiegał się o emeryturę. Moja żona uprawnienia emerytalne uzyskała 6 lat temu i należne jej świadczenie zostało ustalone częściowo na starych i częściowo na nowych zasadach. Czy istnieje możliwość, aby i moją emeryturę ZUS obliczył na mieszanych zasadach?
NIE. Emerytura mieszana przysługuje bowiem jedynie osobom, które wiek uprawniający do emerytury (niekoniecznie powszechny) ukończyły w latach 2009-2014. Dziś mogą ją otrzymać już tylko nieliczni, którzy nie wystąpili wcześniej o to świadczenie.
Ustawodawca dla celów ustalania uprawnień do emerytury oraz jej wysokości podzielił ubezpieczonych na dwie podstawowe grupy, tj. na urodzonych:
Ubezpieczeni należący do pierwszej grupy z założenia mieli/mają ustalaną emeryturę na tzw. starych, a do drugiej na tzw. nowych zasadach, określonych odpowiednio w art. 53 i 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Przy czym jednocześnie w art. 183 ustawy emerytalnej przewidziano okres przejściowy, w którym ukończenie wieku uprawniającego do emerytury daje możliwość obliczenia tego świadczenia na tzw. mieszanych zasadach, a więc w odpowiednich procentowo proporcjach częściowo na starych i częściowo na nowych zasadach. Dotyczy to jednak wyłącznie osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które wiek uprawniający do emerytury (powszechnej lub wcześniejszej, np. na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej) ukończyły w latach 2009-2014, a ponadto:
Żona Czytelnika musiała spełnić te warunki, skoro jej emerytura została obliczona na mieszanych zasadach, inaczej niż sam zainteresowany, który wiek uprawniający do emerytury (powszechnej) ukończy w styczniu 2018 r., a więc poza okresem uzasadniającym analogiczne jak dla żony obliczenie emerytury. Jego świadczenie zostanie w całości obliczone na nowych zasadach.
Uprawnieni do emerytury mieszanej:
które/którzy powszechny wiek emerytalny ukończyły/ukończyli w latach 2009-2014, a także
|
|