Od dwóch lat pobieram rentę rodzinną po zmarłym tacie. Studiuję zaocznie. Mam teraz 24 lata, lecz w październiku 2017 r. kończę 25 lat i będę wówczas na ostatnim roku studiów licencjackich. Do kiedy będzie przysługiwała mi renta rodzinna?
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Wśród członków rodziny uprawnionych do renty ustawodawca wymienił dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione. Stanowi o tym art. 65 ust. 1 oraz art. 67 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383), zwanej ustawą emerytalną.
Jeżeli dziecko osiągnęło 16 lat, wówczas renta rodzinna przysługuje mu do ukończenia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia. Przy czym, jeśli dziecko osiągnęło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do tej renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów (art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej).
Renta rodzinna będzie więc przysługiwała Czytelnikowi do zakończenia ostatniego roku studiów licencjackich.
Data zakończenia ostatniego roku studiów a data ukończenia studiów Data zakończenia ostatniego roku studiów, o której mowa w art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej, nie jest tożsama z datą ukończenia studiów. Czym innym jest termin zakończenia ostatniego roku akademickiego, a czym innym termin ukończenia studiów. W zależności od postanowień regulaminu studiów obowiązujących na konkretnej uczelni termin zakończenia ostatniego roku studiów może nie pokrywać się i co do zasady nie pokrywa się z terminem ukończenia studiów. Przepis art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej stanowiący o przedłużeniu prawa do renty rodzinnej w przypadku dziecka, które osiągnęło 25 lat życia, wyraźnie odwołuje się do pojęcia ostatniego roku studiów w szkole wyższej. Nie ulega zatem wątpliwości, że wykładnia przedmiotowego przepisu odwołująca się do terminu ukończenia studiów jest nieprawidłowa. Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. akt III AUa 1758/16
Zawarte w art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej sformułowanie "będąc na ostatnim roku studiów" odnosi się do faktycznego ostatniego roku pobierania nauki na uczelni. Żaden przepis prawa nie definiuje w języku prawa pojęcia ostatni rok studiów. W tym względzie, zgodnie z utrwaloną praktyką orzeczniczą, należy sięgać do przepisów wewnętrznych regulujących tok nauczania w szkole wyższej. Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt III AUa 893/15 |
|