Uczestnik PPK może wypłacić część środków w razie własnej choroby, jego małżonka lub dziecka. Czy kwota wypłaty jest wówczas opodatkowana?
Założeniem pracowniczych planów kapitałowych (PPK) jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na ich wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie. Uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków zgromadzonych na jego rachunku PPK przed osiągnięciem 60. roku życia w sytuacjach określonych ustawą o PPK. Jedną z takich okoliczności jest poważne zachorowanie uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka (art. 101 ust. 1 ustawy o PPK).
Ważne: W razie poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka może on wnioskować o wypłatę do 25% wartości zgromadzonych środków na rachunku PPK. |
Zwracamy uwagę! W ustaleniu dopuszczalnego wieku dziecka, o którym mowa w art. 101 ustawy o PPK, należy posłużyć się definicją zawartą w ustawie z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka (Dz. U. z 2020 r. poz. 141). Zgodnie z art. 2 tej ustawy, za dziecko należy uznać każdą istotę ludzką od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności (por. "Zagadnienia prawne w zakresie Ustawy o PPK", dostępne na stronie internetowej www.mojeppk.pl).
Poważne zachorowanie zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy o PPK. Jest to:
W razie wystąpienia choroby wymienionej wcześniej u uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka, wypłata środków z rachunku PPK uczestnika jest dokonywana na podstawie wniosku złożonego wybranej instytucji finansowej wraz z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub zaświadczeniem lekarza medycyny potwierdzającym diagnozę wystąpienia poważnego zachorowania.
Zwracamy uwagę! Ustawa o PPK nie wskazuje, że wniosek może zostać złożony wyłącznie wówczas, gdy uczestnik PPK (jego małżonek lub dziecko) zachorował w trakcie trwania uczestnictwa w PPK. Należy zatem przyjąć, że dla skorzystania z tego rozwiązania nie ma znaczenia kiedy nastąpiło zachorowanie (por. "Zagadnienia prawne w zakresie Ustawy o PPK").
Środki zostaną wypłacone jednorazowo lub w ratach. Wypłata jednorazowa, a w przypadku wypłaty w ratach pierwsza rata, dokonywane są w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie. Ustawa o PPK nie przewiduje limitu liczby poważnych zachorowań. Wypłaconych na ten cel środków uczestnik nie ma obowiązku zwracać na rachunek PPK.
Ważne: Dochody uczestnika PPK osiągnięte w związku z wypłatą środków zgromadzonych w PPK przed ukończeniem 60. roku życia w przypadku poważnego zachorowania tego uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka są wolne od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o pdof). |
W praktyce może się zdarzyć, że uczestnik PPK z przyczyn wymienionych wcześniej będzie kilkakrotnie wnioskował o wykorzystanie środków zgromadzonych na jego rachunku PPK. Powstała więc wątpliwość, czy każda taka wypłata będzie zwolniona z opodatkowania?
Ustawa o PPK ani powołany wyżej art. 21 ustawy o pdof nie przewidują limitu częstotliwości wypłat w omawianych okolicznościach (ustawa o PPK określa jedynie limit procentowy wysokości wypłaty, tj. do 25% wartości środków aktualnie zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK). Wobec tego należy uznać, że każdorazowo taka wypłata będzie zwolniona z opodatkowania.
Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2020 r. (znak 0114-KDIP3-1.4011.527.2019.1.MK1). Jak w niej czytamy: "(...) w przypadku dokonywania każdej wypłaty do 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK w przypadku poważnego zachorowania, o ile zostaną spełnione warunki uprawniające do takiej wypłaty przewidziane w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych zastosowanie znajdzie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)".
|