Przy ustalaniu kapitału początkowego udokumentowałem tylko część zarobków. Niektóre lata ZUS przyjął jako "zerowe". Ostatnio dowiedziałem się, że mogę ubiegać się w ZUS o przyjęcie za te lata wynagrodzeń na poziomie minimalnym. Czy tak jest w istocie, skoro nadal nie mam dokumentów potwierdzających ich wysokość?
Tak. W przypadku, gdy nie można ustalić podstawy wymiaru składek (wynagrodzenia) w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty (także kapitału początkowego), za podstawę wymiaru przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego pracowników. Taka możliwość istnieje od 1 stycznia 2009 r. Oznacza to, że osobie, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i nie może w chwili obecnej udokumentować wysokości uzyskiwanych wynagrodzeń, ZUS do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego przyjmie za ten okres minimalne wynagrodzenie, które obowiązywało w tamtym okresie. Kwotę minimalnego wynagrodzenia przyjmuje się również za okresy, w których pracownik pozostający w stosunku pracy, pobierał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz zasiłki chorobowe, opiekuńcze i macierzyńskie, a także świadczenie rehabilitacyjne.
Kwotę minimalnego wynagrodzenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w jakim ubezpieczony był zatrudniony oraz proporcjonalnie do okresu pozostawania w stosunku pracy.
Minimalnego wynagrodzenia nie przyjmuje się za okresy, w których ubezpieczony:
Powyższe zasady mają zastosowanie zarówno do świadczeń przyznawanych po raz pierwszy (emerytura, renta, kapitał początkowy), jak i do świadczeń już wypłacanych. W przypadku emerytur, rent lub kapitału początkowego przyznawanego po raz pierwszy osoba ubiegająca się o to świadczenie nie musi składać wniosku, ZUS uwzględni kwotę minimalnego wynagrodzenia z urzędu. Natomiast w sytuacji, gdy świadczenie jest już przyznane i wypłacane, osoba zainteresowana musi wystąpić z takim wnioskiem i dopiero wówczas ZUS dokona przeliczenia podstawy wymiaru z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia za okresy, w których przyjął kwoty zerowe. Przeliczenie takie może również nastąpić z urzędu w przypadku, gdy ZUS ponownie ustala wysokość świadczenia na inny wniosek emeryta lub rencisty.
Przykład |
Mężczyzna w wieku 70 lat zgłosił wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury, którą pobiera od 2008 r. Do jej ustalenia przedstawił wszystkie dowody zatrudnienia (40 lat), które posiadał oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7), a także legitymację ubezpieczeniową (potwierdzającą 28-letni okres pracy). Podstawa wymiaru emerytury została obliczona z 20 lat na przestrzeni całego okresu zatrudnienia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł 108,20%. Do obecnego wniosku dołączył kserokopie kart wynagrodzeń oraz umów i angaży wydane przez archiwum, obejmujące 7 lat. Nadal nie może jednak przedstawić dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzenia na okres 5 lat. ZUS dokona przeliczenia podstawy wymiaru, przyjmując dokumenty sporządzone przez archiwum, a za lata, w których wynagrodzenie nie zostało udokumentowane, przyjmie minimalne wynagrodzenie.
|