Żona rozliczyła się indywidualnie z tytułu podatku dochodowego za 2019 r. - złożyła PIT-37. Z jej zeznania podatkowego wynika podatek do zapłaty w wysokości 6 zł. Czy mogę uregulować tę kwotę za żonę ze swojego rachunku bankowego?
TAK. Zapłaty podatku wykazanego przez podatnika w zeznaniu podatkowym może dokonać jego współmałżonek.
Termin płatności podatku wynikającego z PIT-37 za 2019 r. upłynął 30 kwietnia 2020 r. Jeżeli jednak podatnik ureguluje go w okresie od 1 maja 2020 r. do 1 czerwca 2020 r., nie musi pokrywać odsetek za zwłokę naliczonych za czas zwłoki. Przewiduje to rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę od niektórych zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. w związku z COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 728). Podatnik jest zobligowany uregulować każdą kwotę wykazaną w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują zwolnienia z tego obowiązku ze względu na niewielką wysokość podatku.
Podatnik powinien zasadniczo sam i z własnych środków pieniężnych uiścić podatek wynikający z zeznania podatkowego. Zobowiązania podatkowe mają bowiem charakter osobisty. Dokonanie zapłaty za podatnika - skutkującej wygaśnięciem zobowiązania podatkowego - jest dozwolone tylko w przypadkach wymienionych w art. 62b Ordynacji podatkowej. Przepis ten przewiduje taką możliwość m.in. w odniesieniu do członków najbliższej rodziny. Podatek mają prawo zapłacić za podatnika jego: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha. Nie ma przy tym limitów kwotowych. Wymienione osoby mogą uregulować za podatnika podatek o dowolnej wysokości. Jeżeli treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie podatnika uznaje się, że wpłata pochodzi z jego środków.
Mąż może więc uiścić podatek żony wynikający z jej PIT-37 za 2019 r. Wpłaty tego podatku należy dokonać na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek) żony. Obliguje do tego art. 61b § 1 Ordynacji podatkowej. Numer mikrorachunku można otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym lub wygenerować na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/). Nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Wystarczy podać identyfikator podatkowy podatnika (żony). Na mikrorachunek należy wpłacać także zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych, odsetki za zwłokę z tytułu tych zaległości podatkowych i koszty upomnienia.
|