Niedawno rozpoczęłam prowadzenie własnej firmy (usługi marketingu w social mediach). Zgłaszają się do mnie różne firmy celem nawiązania współpracy. W jaki sposób najłatwiej i najszybciej sprawdzić taką firmę, aby uniknąć współpracy z nierzetelnymi przedsiębiorcami?
Rzeczywiście przed nawiązaniem współpracy warto sprawdzić kontrahenta, aby uniknąć wchodzenia w relacje biznesowe z nieuczciwymi partnerami. Wiele informacji, zarówno o firmach krajowych, jak i zagranicznych można znaleźć w dostępnych przez internet, bezpłatnych rejestrach publicznych. Można też skorzystać z płatnych serwisów, na przykład Biura Informacji Kredytowej czy wywiadowni gospodarczych, w szczególności, jeśli szuka się informacji o statusie finansowym firmy.
Kontrahentów będących osobami fizycznymi, prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, a także wspólników spółek cywilnych można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do bazy przedsiębiorców dostępnej pod adresem www.ceidg.gov.pl oraz biznes.gov.pl wystarczy wpisać imię i nazwisko albo numer NIP czy REGON. W CEIDG można sprawdzić, jak długo dana firma działa na rynku, czy nie jest obecnie zawieszona oraz uzyskać informacje o upadłości czy postępowaniu naprawczym. Jeśli kontrahentem jest spółka prawa handlowego, czyli spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, informacje na jej temat można znaleźć w wyszukiwarce Krajowego Rejestru Sądowego. Informacje na temat przedsiębiorców można znaleźć również w wyszukiwarce Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), prowadzonego przez GUS. Szukany podmiot można odnaleźć wpisując jego numer NIP, REGON, KRS albo podając adres firmy. W REGON można znaleźć również dane spółek cywilnych, które nie są dostępne w CEIDG (tam znajdują się jedynie dane wspólników takich spółek).
Weryfikując firmę będącą podatnikiem VAT, można skorzystać z informacji zawartych w Wykazie podatników VAT (tzw. Biała lista). Można tam odnaleźć informacje dotyczące tego, czy dany kontrahent jest obecnie czynnym podatnikiem VAT. W wyszukiwarce należy wpisać numer konta, NIP lub REGON danej firmy. W urzędzie skarbowym można natomiast sprawdzić czy kontrahent prawidłowo rozlicza podatki. Na wniosek zainteresowanego podmiotu urząd wydaje zaświadczenie, czy kontrahent składa deklaracje lub inne dokumenty, do których złożenia jest obowiązany, czy w złożonych deklaracjach lub dokumentach zawarł wszystkie czynności, do których wykazania był obowiązany, a także czy nie zalega z płatnościami podatków. To, czy dana firma ma długi, można sprawdzić w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych prowadzonym przez Krajowy Rejestr Sądowy. Dłużnicy wpisywani są z urzędu, na podstawie orzeczenia sądu. W celu uzyskania takich informacji trzeba złożyć stosowny wniosek.
Wykorzystując nowe kanały komunikacji można też sprawdzić działalność danej firmy w internecie.
|