Urząd pracy wysłał mnie na staż, za który otrzymywałam stypendium w ramach projektu z poddziałania 6.1.1 PO KL. Ponieważ nie dopełniłam warunków związanych ze skierowaniem na staż, mam zwrócić stypendium. PUP w tym przypadku powołuje się na ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czy postępuje prawidłowo?
NIE. Dokumenty programowe, a ściśle rzecz ujmując Szczegółowy Opis Priorytetów PO KL wprost stanowi, że powiatowe urzędy pracy realizują projekty w zakresie poddziałania 6.1.1 PO KL w zakresie zgodnym z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ma ona zastosowanie w odniesieniu do kwot, stawek, form wsparcia (usługi i instrumenty rynku pracy) oraz grupy docelowej (osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP). Przywołany zapis został zinterpretowany przez Instytucję Zarządzającą (IZ) Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego). Stoi ona na stanowisku, że przepisy powołanej ustawy powinny być stosowane pomocniczo, w celu zapewnienia jednolitych standardów świadczenia usług na rzecz interesantów PUP. Jej przepisy stanowią podstawę prawną jedynie w przypadku instrumentów finansowanych ze środków Funduszu Pracy. Tymczasem projekty z PO KL w 85% finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). De facto dla projektów konkursowych realizowanych przez powiatowe urzędy pracy w zakresie poddziałania 6.1.1 PO KL ustawa o promocji zatrudnienia nie powinna stanowić podstawy prawnej do udzielenia uczestnikowi wsparcia, np. w postaci stypendium za udział w stażu. Jak podkreśla IZ PO KL, podstawą udzielenia wsparcia uczestnikowi projektu w zakresie poddziałania 6.1.1 PO KL powinna być umowa zawierana z uczestnikiem, a nie ustawa o promocji zatrudnienia. Ma to zastosowanie również do wypłaty oraz zwrotu stypendium przez uczestnika projektu.
Stanowisko IZ PO KL w sprawie podstawy prawnej udzielania wsparcia uczestnikowi projektu konkursowego w zakresie poddziałania 6.1.1 PO KL jest zgodne z interpretacją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ten resort uważa, że stypendium obejmuje jedynie kwoty wypłacone z Funduszu Pracy. Zatem nie ma możliwości domagania się na gruncie ustawy o promocji zatrudnienia zwrotu pobranego stypendium z tytułu odbywania stażu, jeśli był on finansowany z EFS. W świetle tych rozwiązań uczestnik projektu, który nie dopełnił warunków związanych ze skierowaniem go na staż, szkolenie lub przygotowanie zawodowe, powinien zwrócić stypendium na podstawie zapisów umowy zawartej z PUP.
|