Spółka z o.o. planuje zakup samochodu dostawczego na potrzeby prowadzonej działalności. Samochód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych. Czy spółka może zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu? W jakim terminie należy zgłosić jego nabycie do organu podatkowego?
Rzeczywiście, składając wniosek o rejestrację pojazdu, można wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby móc zachować tablice, pojazd musi posiadać tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a) Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988) oraz muszą być one utrzymane w należytym stanie i być czytelne. Jeśli warunki te są spełnione, wówczas starosta, dokonując rejestracji pojazdu, wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych. Jeżeli tablice (tablica) rejestracyjne nie są zgodne z przepisami albo nie są utrzymane w należytym stanie, albo nie są czytelne, wydaje się nowe tablice rejestracyjne.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Polski, a w przypadku nabycia środka transportowego już zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. Podmioty będące podatnikami tego podatku (właścicielami pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony) mają obowiązek składać co roku, tj. w terminie do dnia 15 lutego, właściwemu organowi podatkowemu deklaracje na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy. Jeżeli jednak obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, np. dokonano zakupu pojazdu, jak w przypadku spółki, o której mowa w pytaniu, wówczas taką deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku (nabycia pojazdu). Natomiast te podmioty, które złożyły w lutym deklarację, ponieważ posiadają inne pojazdy podlegające opodatkowaniu, muszą w ciągu 14 dni odpowiednio skorygować deklarację. Obliczony w deklaracji podatek od środków transportowych wpłaca się bez wezwania na rachunek budżetu właściwej gminy.
Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.
W spółce z o.o. organem właściwym do złożenia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku jest jej zarząd jako organ wykonawczy. Deklarację należy złożyć organowi podatkowemu, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organowi podatkowemu, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu.
|