Kolejny raz nie zdałem egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Na poprzednich egzaminach faktycznie popełniłem błędy, więc nie wnosiłem żadnych zastrzeżeń. Tym razem uważam, że decyzja egzaminatora nie była prawidłowa. Chodzi o przejazd przez skrzyżowanie, podczas gdy sygnalizator wskazywał światło żółte. Czy mam prawo odwołać się od wyniku egzaminu? Jeśli tak, to w jaki sposób mogę udowodnić swoją rację?
Można odwołać się od wyniku egzaminu na prawo jazdy. W przypadku zdających egzamin na prawo jazdy kategorii B nieco łatwiej osobie egzaminowanej wykazać swoje racje. W myśl przepisów przebieg praktycznej części egzaminu państwowego w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B jest rejestrowany za pomocą urządzenia technicznego służącego do zapisu obrazu i dźwięku. Wynika to z art. 54 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1212). Regulacji tej nie stosuje się m.in., gdy egzamin przeprowadzany jest pojazdem osoby niepełnosprawnej wymagającej przystosowania pojazdu do rodzaju schorzenia. Niemniej na pisemny wniosek takiej osoby w egzaminie uczestniczy dodatkowo egzaminator, który nadzoruje ten egzamin, wyznaczony przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Zapis z praktycznej części egzaminu przechowuje się, co do zasady, przez okres 21 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu. Jednak w przypadku, gdy osoba składająca egzamin złożyła skargę na jego przebieg lub warunki, w jakich był przeprowadzany, zapis jest przechowywany do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.
Skargę dotyczącą egzaminu państwowego wraz z jej uzasadnieniem składa się w terminie 14 dni od dnia, w którym był przeprowadzany egzamin, do marszałka województwa, za pośrednictwem dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Do skargi dołącza się niezbędną dokumentację, w tym m.in. wspomniany zapis nagrania z kamery. Marszałek województwa, w drodze decyzji administracyjnej, unieważnia egzamin państwowy m.in., gdy był przeprowadzony w sposób niezgodny z przepisami, a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik. Oznacza to, że owo naruszenie prawa musi bezpośrednio przekładać się na zasadność końcowego wyniku egzaminu: pozytywnego bądź negatywnego. Ujmując tę kwestię wprost, organ unieważnia egzamin państwowy przeprowadzony z naruszeniem ustawy, jeżeli stwierdzi, że przy wyeliminowaniu ustalonego naruszenia prawa, wynik egzaminu byłby inny, tj. osoba egzaminowana, która uzyskała ocenę pozytywną, uzyskałaby ocenę negatywną, lub osoba egzaminowana, która uzyskała ocenę negatywną, uzyskałaby ocenę pozytywną (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 552/21).
Unieważniony egzamin przeprowadza się ponownie na koszt wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
|