Nie dopełniłem obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC dotyczącego mojego pojazdu. Fakt ten został odnotowany przez funkcjonariuszy policji podczas co najmniej dwóch kontroli w odstępach dwóch miesięcy. W rezultacie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obciążył mnie opłatą karną, którą zgodnie z wezwaniem uiściłem. Pomimo to, kolejnym pismem, z tego samego powodu (lecz z powołaniem na czynności kontrolne z późniejszej daty), ponownie zostałem wezwany do zapłaty opłaty karnej, już w wyższej kwocie. Czy są podstawy, by obciążać mnie tą opłatą ponownie?
Wydaje się, że nie. Najprawdopodobniej kolejna opłata została naliczona omyłkowo, choć w reakcji na drugie wezwanie warto pisemnie wyjaśnić sprawę i skierować do UFG pismo z wnioskiem o uchylenie tej opłaty.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 473 ze zm.), osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść opłatę. Wysokość opłaty, o której mowa, obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi - w przypadku samochodów osobowych - równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177). Stąd - najpewniej z uwagi na przeprowadzenie kontroli w różnych latach kalendarzowych, gdy obowiązywały różne kwoty minimalnego wynagrodzenia - Czytelnika obciążono opłatami w różnej wysokości.
Z przytoczonego przepisu wynika, że rzeczona opłata naliczana jest jednorazowo, jako sankcja za niezawarcie przez posiadacza pojazdu mechanicznego - pomimo ustawowego obowiązku - umowy ubezpieczenia OC. Podany przepis nie daje natomiast podstaw do wielokrotnego obciążania opłatą za brak wymaganego w danym okresie ubezpieczenia, wraz z każdym zawiadomieniem UFG o przeprowadzeniu czynności kontrolnych i stwierdzeniu niewywiązania się przez kierowcę z obowiązku, o którym mowa.
Mając powyższe na uwadze, wobec przyjęcia, iż druga opłata została naliczona bezpodstawnie (a najpewniej omyłkowo), należy wnieść o jej uchylenie. Do pisma warto załączyć potwierdzenie zapłaty opłaty uiszczonej na wezwanie UFG, a także uzasadnić wniosek o uchylenie opłaty z powołaniem na przepisy i argumenty przytoczone powyżej.
|