Mój mąż został zatrzymany po raz kolejny za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Poprzednio otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów na rok. Teraz dowiedział się, że grozi mu znacznie surowsza sankcja. Podobno prawo zezwala nawet na dożywotnie pozbawienie uprawnień do kierowania pojazdami. Czy to prawda? Co, jeśli prawo jazdy potrzebne jest do wykonywania pracy?
Z uwagi na to, że doszło do przestępstwa (stan nietrzeźwości kierowcy), sąd ma obowiązek zastosować środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Zasadniczo, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, wspomniany zakaz orzeka się w latach, od roku do lat dziesięciu. Zakaz może być ograniczony tylko do określonego rodzaju pojazdów, kilku kategorii bądź może dotyczyć wszystkich pojazdów. Stanowi o tym art. 42 § 2 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).
W pewnych sytuacjach sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów bezterminowo, dożywotnio. Może to nastąpić wtedy, gdy sprawca w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegając z miejsca zdarzenia, popełnił przestępstwo określone w art. 173 K.k. (np. katastrofa w ruchu lądowym), którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. Podobnie w przypadku, gdy ma miejsce przestępstwo określone w art. 177 § 2 K.k. (wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu).
Jedynie w bardzo wyjątkowej sytuacji dożywotnim zakazem sąd nie ukarze sprawcy, jeżeli będzie zachodzić wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Taką szczególną okolicznością może być np. to, że sprawca potrzebuje prawa jazdy do wykonywania zawodu, gdy okoliczności zdarzenia przemawiają za tym, że mimo zaistniałej sytuacji można przypuszczać, iż nie popełni on podobnego przestępstwa w przyszłości.
Co więcej, sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w wyżej opisanych warunkach. Nie ma już wówczas mowy o żadnym odstępstwie.
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów sąd orzeka tylko w wyjątkowych przypadkach (np. gdy skutkiem jest czyjaś śmierć).
Tym samym, jeśli mąż Czytelniczki dopuścił się po raz kolejny prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z surowszym wyrokiem (większa wysokość kary oraz np. nałożenie zakazu prowadzenia pojazdów na dłuższy okres). Nie ma jednak ryzyka, że w związku z tym czynem sąd zastosuje zakaz dożywotni.
|