Od wielu miesięcy mama zmaga się z chorobą, która poważnie ograniczyła jej możliwość poruszania. Aby stan zdrowia się nie pogarszał, wymagane są codzienne ćwiczenia i rehabilitacja. Od lekarza dowiedziałem się, że można skorzystać z dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego. Na jakich warunkach to się odbywa?
To prawda, o ile mama Czytelnika jest osobą niepełnosprawną. Osobą niepełnosprawną na gruncie omawianych przepisów jest ten, którego niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o:
1) zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
2) całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub
3) niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16. roku życia.
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie, jeżeli spełnia kryterium dochodowe. Przeciętny miesięczny dochód, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, nie może być wyższy niż 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym bądź 65% przeciętnego wynagrodzenia (w przypadku osoby samotnej). Chodzi tu o dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.
Gdyby doszło do przekroczenia kwot dochodu, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o którą dochód ten został przekroczony. W wyjątkowym przypadku, uzasadnionym trudną sytuacją materialną lub losową, dofinansowanie ze środków Funduszu uczestnictwa w turnusie tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania, pomimo przekroczenia kwot dochodu. Kwota dofinansowania do uczestnictwa w turnusie przyznana osobie niepełnosprawnej jest przekazywana na rachunek bankowy organizatora turnusu. Pod pewnymi warunkami dofinansowanie przysługuje również opiekunowi osoby niepełnosprawnej, który będzie razem z nią uczestniczył w turnusie.
Osoba niepełnosprawna powinna zatem uzyskać stosowne skierowanie od lekarza, pod którego opieką się znajduje. Takie skierowanie załącza się do wniosku o dofinansowanie. Wniosek o dofinansowanie składa się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) - osobiście lub za pośrednictwem opiekuna albo organizatora turnusów rehabilitacyjnych. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczeń lekarskich oraz wniosek lekarza. PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
|