Podczas kontroli drogowej nałożono na mnie mandat karny. Spierałem się z funkcjonariuszem co do słuszności ukarania, ten jednak nie chciał zmienić zdania. Czy mogę zaskarżyć jego decyzję do sądu? Od kontroli nie minął jeszcze tydzień.
NIE. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że od przyjętego mandatu nie można nigdzie wnieść odwołania. Nakładanie kary grzywny w tzw. trybie mandatowym stanowi swoisty wyjątek od karania za wykroczenia, które następuje przed niezawisłym sądem. Dlatego też podstawowym obowiązkiem funkcjonariusza policji, który nakłada np. na kierującego pojazdem mandat, jest wcześniejsze poinformowanie ukaranego o prawie odmowy jego przyjęcia i o jego konsekwencjach. Kierowca zawsze ma więc prawo odmówić przyjęcia mandatu. Swojej decyzji nie musi w żaden sposób uzasadniać wobec funkcjonariusza policji. Z chwilą przyjęcia mandat staje się prawomocny.
Przepis wyraźnie stanowi, że w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę (w tym wypadku policja), występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawcy wykroczenia. Wynika to z art. 99 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. 2013 r. poz. 395). We wniosku zaznacza się, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu, a w miarę możliwości podaje także przyczyny odmowy.
Z odmowy przyjęcia mandatu warto korzystać tylko wtedy, gdy posiada się konkretne dowody na to, że funkcjonariusz źle ocenił sytuację bądź jeśli zastosował karę, która naszym zdaniem jest rażąco za wysoka lub gdy wykracza poza widełki (taryfikator mandatów). W większości przypadków sądy podtrzymują bowiem decyzje policji. Wówczas całkowite obciążenie dla sprawcy wykroczenia bywa niejednokrotnie bardziej dotkliwe, gdyż do samej grzywny za określone wykroczenie dolicza się koszty przeprowadzonego postępowania sądowego. Niemniej czasem w wyniku odwołania do sądu grzywna jest zmniejszana.
|