Niedawno zaciągnęłam kredyt z uwagi na to, że potrzebowałam pieniędzy na kupno lodówki. Udało mi się zgromadzić środki dzięki pomocy przyjaciół, jednak umowę kredytową miałam już wtedy podpisaną. Czy mogę tę umowę anulować?
Pod pewnymi warunkami będzie to możliwe. Kluczowe dla omawianej sprawy jest to, że mamy do czynienia z kredytem konsumenckim. Uprawnienie do "anulowania" umowy, a ściśle do odstąpienia od umowy bez podawania jakiejkolwiek przyczyny przysługuje kredytobiorcy, który jest konsumentem, a więc który zawarł umowę o kredyt konsumencki.
Zgodnie z definicją ustawową przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255.550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska. Co więcej, chodzi tu o kredyt, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela konsumentowi lub daje przyrzeczenie udzielenia. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Stanowi o tym art. 5 ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 r. nr 126, poz. 715 ze zm.).
Jeśli powyższe warunki są spełnione, od umowy kredytowej można odstąpić, o ile nie minął jeszcze ustawowy termin na dokonanie tej czynności.
Jednym z podstawowych obowiązków kredytodawcy jest poinformowanie konsumenta o przysługujących mu uprawnieniach. Jeżeli umowa nie zawiera wszystkich wymaganych prawem zapisów, konsument może odstąpić od umowy w terminie 14 dni od dnia dostarczenia wszystkich niezbędnych informacji. Termin do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży pod wskazany przez kredytodawcę lub pośrednika kredytowego adres oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Dla zachowania terminu wystarczające jest wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
Konsument ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w terminie 14 dni, licząc od dnia jej zawarcia.
Warto dodać, że konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem od umowy, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. W przypadku odstąpienia od umowy konsument musi oczywiście niezwłocznie zwrócić kredytodawcy kwotę udostępnionego kredytu wraz ze wspomnianymi odsetkami, nie później niż w terminie 30 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Kredytodawcy nie przysługują żadne inne opłaty z wyjątkiem bezzwrotnych kosztów poniesionych przez niego na rzecz organów administracji publicznej oraz opłat notarialnych.
|