W ramach projektu szkoleniowo-doradczego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego mają być zakupione środki trwałe. Czy we wniosku o dofinansowanie projektu wnioskodawca ma obowiązek uzasadnić konieczność ich nabycia dla celów realizacji projektu? Czy koszty dostawy, montażu i uruchomienia także kwalifikują się do wsparcia?
Koszt pozyskania środków trwałych niezbędnych do realizacji projektu może być uznany za kwalifikowalny pod warunkiem, że we wniosku o dofinansowanie zostanie uzasadniona konieczność pozyskania tych środków jako niezbędnych do realizacji projektu. Uwzględniając jego przedmiot i cel trzeba dobrać najbardziej efektywną dla danego przypadku metodę ich pozyskania. W grę wchodzi tu zakup lub leasing środków trwałych. Obowiązek uzasadnienia celowości ich pozyskania dotyczy jednak środków trwałych o wartości początkowej równej lub wyższej niż 3.500 zł netto. Mowa o tym w Wytycznych Ministra Rozwoju w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
Powołane wytyczne dzielą środki trwałe na:
Podział ten ma istotne znaczenie z punktu widzenia technik finansowania środków trwałych. Ich zakup jest bowiem uzasadniony tylko wtedy, gdy są bezpośrednio powiązane z przedmiotem projektu. W takiej sytuacji zakup środków trwałych, w tym koszty dostawy, montażu i uruchomienia mogą być kwalifikowalne w całości lub w części zgodnie ze wskazaniem beneficjenta opartym o faktyczne ich wykorzystanie na potrzeby projektu.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do środków trwałych wykorzystywanych w celu wspomagania procesu wdrażania projektu. Wydatki ponoszone w związku z ich nabyciem mogą być rozliczone w ramach danego projektu współfinansowanego z EFS - wyłącznie w wysokości odpowiadającej odpisom amortyzacyjnym za okres, w którym środki trwałe wykorzystane były na rzecz projektu. Jeśli środek trwały będzie wykorzystywany również poza projektem, w takiej sytuacji odpis amortyzacyjny kwalifikowalny jest w części, w jakiej rozliczany środek trwały służy celom danego projektu.
|