Obecnie obserwowany jest duży wzrost cen energii oraz nośników energii na rynku krajowym i zagranicznym. Z dniem 20 września 2022 r. weszły w życie regulacje zawarte w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Wprowadza ona narzędzie wsparcia w postaci tzw. tarczy energetycznej, kierowanej nie tylko do gospodarstw domowych, ale też do szkół, żłobków, szpitali i innych podmiotów tzw. wrażliwych. Na jakie wsparcie mogą liczyć te podmioty? Jakie warunki muszą spełniać, aby je uzyskać?
Dodatek dla podmiotów wrażliwych przysługuje podmiotom, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw:
1) które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich podstawowej działalności,
2) których główne źródło ciepła jest wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Jako podmiot wrażliwy ustawodawca traktuje m.in.:
w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności.
Na mocy przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw podmioty wrażliwe otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie 40% wzrostu kosztów ogrzewania za sezon za zakupiony: węgiel kamienny, brykiet, pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego, pelet drzewny, inny rodzaj biomasy, gaz skroplony LPG, olej opałowy, wykorzystywany do ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej.
Wniosek o dodatek należy złożyć do 30 listopada 2022 r. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty sprzedaży będące podstawą do wykonania obliczeń wysokości dodatku.
Gmina na rozpatrzenie dokumentów i wypłatę pomocy ma maksymalnie miesiąc.
Samorządy wnioskują o wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Postulowane jest m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów wrażliwych o pływalnie oraz placówki dziennego wsparcia i ośrodki, które przyjmują obywateli Ukrainy. Samorządowcy apelują również o wydłużenie terminu na składanie wniosków do 31 grudnia 2022 r. oraz o zmniejszenie ilości węgla, który trzeba wykazać na fakturze.
Wysokość jednorazowego dodatku z tytułu wzrostu kosztów ogrzewania wylicza się według wzoru: D = (Zk - Skp) × 0,4 gdzie poszczególne symbole oznaczają:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15.09.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967)
|