Przedsiębiorca prowadzący działalność pozarolniczą zgłoszoną do CEIDG chce dodatkowo rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej. Ponieważ taka działalność nie podlega wpisowi do CEIDG, to czy powinna być ona rozliczana w ramach już prowadzonych ksiąg rachunkowych?
Tak, osoba fizyczna prowadząca na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej księgi rachunkowe powinna objąć tymi księgami również nowo rozpoczętą działalność rolniczą. |
Przepisy ustawy o rachunkowości nie rozstrzygają bezpośrednio, czy różne rodzaje działalności prowadzone przez osobę fizyczną powinny być objęte jedną ewidencją księgową, czy może odrębnymi.
W praktyce przyjmuje się jednak, że odpowiedź na powstającą w tym zakresie wątpliwość można odczytać z treści art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, określającego obowiązek stosowania przepisów ustawy o rachunkowości. W myśl tej regulacji, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdania finansowego dotyczy m.in. osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro (przeliczoną na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez NBP, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy). Przy ustalaniu obowiązku prowadzenia ksiąg w 2022 r. limit ten wynosi 9.188.200 zł.
Jak wynika z ww. regulacji, ustawa odnosi się do sumy przychodów osiąganych przez podatnika, nie wskazując rodzaju prowadzonej działalności. W konsekwencji obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne jest uzależniony od wysokości osiąganych przychodów (tj. łącznej sumy przychodów netto - czyli bez VAT - ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych uzyskanych w danym roku przez osobę fizyczną), a nie od rodzaju prowadzonej działalności, czy też formy opodatkowania.
Gdy graniczna suma przychodów zostanie przekroczona, osoba fizyczna zobowiązana jest do rozpoczęcia prowadzenia ksiąg rachunkowych obejmujących wszystkie rodzaje prowadzonych działalności (których przychody decydowały o powstaniu obowiązku prowadzenia ksiąg).
Jeżeli zatem do ustalenia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych należy brać pod uwagę wszystkie przychody osiągane przez osobę fizyczną, a następnie (jeżeli ww. limit zostaje przekroczony) prowadzić jedne księgi rachunkowe dla wszystkich rodzajów działalności, to należy uznać, że późniejsze rozpoczęcie nowego rodzaju działalności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych również skutkuje koniecznością objęcia dotychczasową ewidencją takiej nowej działalności.
Takie podejście w skrócie oznacza, że osoba fizyczna w związku z prowadzoną działalnością prowadzi jedne księgi rachunkowe. Bez znaczenia pozostaje wówczas fakt, ile rodzajów działalności księgi takie obejmują.
Zaznaczmy jednak, że ujmując w księgach rachunkowych więcej niż jeden rodzaj działalności (tu: gospodarczej i rolniczej), konieczne jest wyodrębnienie poszczególnych rodzajów działalności w sposób umożliwiający ustalenie przychodów, kosztów oraz wyniku finansowego z tych działalności, w tym również dla potrzeb podatku dochodowego. W tym celu wskazane może być zatem ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z daną działalnością na wyodrębnionych kontach księgowych.
Należy pamiętać, że przyjęte do stosowania rozwiązania powinny znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji przyjętych zasad (polityki) rachunkowości jednostki (por. art. 10 ust. 1 ww. ustawy).
Krajowe Standardy Rachunkowości, w tym KSR 12, dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl w dziale Rachunkowość |
Dodajmy, iż w odniesieniu do działalności rolniczej jednostki mogą korzystać z rozwiązań wynikających z Krajowego Standardu Rachunkowości nr 12 "Działalność rolnicza" (Dz. Urz. Min. Fin. z 2018 r. poz. 78).
|