Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie www.gov.pl/web/rodzina ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia pilotażu skrócenia czasu pracy. Nabór wniosków w formie elektronicznej rozpocznie się 14 sierpnia 2025 r. i potrwa do 15 września 2025 r. Lista projektów rekomendowanych do realizacji zostanie opublikowana nie później niż 15 października 2025 r.
Pilotaż przewiduje testowanie różnych modeli skróconego czasu pracy. Może to być zmniejszenie: liczby dni pracy w tygodniu, liczby godzin pracy w poszczególne dni, liczby godzin pracy poprzez dodatkowe dni wolne w miesiącu lub udzielanie dodatkowych dni wolnych w formie urlopu wypoczynkowego. Dopuszczalne są również inne modele dopasowane do specyfiki danego pracodawcy.
W pilotażu będą mogli wziąć udział pracodawcy - zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne, takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.
Maksymalna wartość wsparcia na jeden projekt pilotażowy to milion zł. Koszt projektu w przeliczeniu na jednego pracownika objętego pilotażem nie może przekroczyć 20 tysięcy zł.
Kluczowe warunki uczestnictwa to:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych z dniem 1 lipca 2025 r. rozpoczął wypłatę pierwszych środków w ramach tzw. renty wdowiej.
Kolejne wypłaty organ rentowy będzie realizował zarówno w terminach płatności dotychczas wypłacanych świadczeń, jak i w inne dni lipca. Od sierpnia 2025 r. natomiast świadczenia w zbiegu będą wypłacane łącznie w terminach płatności - 1., 6., 10., 15., 20., 25. dnia miesiąca.
ZUS jest jedną z instytucji, które wypłacają te świadczenia i zgodnie z szacunkiem obsłuży około 90% wszystkich wniosków, a część uprawnionych osób otrzyma świadczenie z dwóch instytucji, tj. z ZUS i z innego organu emerytalno-rentowego, do których należą:
Jak informuje organ rentowy na stronie internetowej www.zus.pl, tacy świadczeniobiorcy dostaną w jednym miesiącu dwie wypłaty w różnych terminach. Osoby te otrzymają jednak jedną decyzję - od tego organu, który będzie wypłacał 15% świadczenia. Natomiast druga instytucja poinformuje je o kontynuowaniu wypłaty dotychczasowego świadczenia w wysokości 100%.
Jednocześnie organ rentowy przypomina, iż w przypadku gdy wniosek o rentę wdowią zostanie złożony do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenia będą wypłacane także za lipiec 2025 r. Natomiast wniosek złożony w następnych miesiącach i rozpatrzony pozytywnie spowoduje uruchomienie wypłaty od miesiąca wystąpienia o przyznanie renty wdowiej.
Równolegle do wypłat świadczeń wydawane są także decyzje odmowne, których - jak podaje ZUS - najczęstszymi przyczynami ich wydania są:
Od wydanych przez ZUS decyzji w sprawie renty wdowiej można odwołać się do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie można złożyć za pośrednictwem ZUS w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
|